Z korzyścią dla dłużników, zmienione zostały w tym roku zapisy ustawy dotyczącej upadłości konsumenckiej. Może ją ogłosić każdy, kto nie jest w stanie dalej spłacać swoich zobowiązań — uregulowaniem należności zajmie się państwo. Warunek? Osoba bankruta traci cały swój majątek, jednak zyskuje „czysty start”.
„Przepisy te dość diametralnie zmieniają dotychczasowe zasady”
W tym roku weszła w życie istotna zmiana, uchwalona jeszcze w sierpniu 2019. Wciąż upadłość konsumencka jest dostępna jedynie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale zmianie uległa metodologia związana z samym procesem ogłaszania upadłości.
— Uprzednio sąd, do którego wniosek był składany, badał, czy doprowadzenie do upadłości było zawinione przez dłużnika — mówi Sylwester Kasprzewski, radca prawny ze szczecińskiej Kancelarii GRYF. — Przepisy, które weszły 24 marca tego roku, mówią, że na obecną chwilę sąd jedynie sprawdza, czy niewypłacalność ma miejsce lub nie, bez potwierdzania jej przyczyn.
„Nowelizacja sprawiła, że zostało złożonych o wiele więcej wniosków, niż na wcześniejszych etapach”
Polacy z chęcią zgłaszają chęć całkowitego oddłużenia. Według danych z raportu BIK, w 2018 roku dokładnie 6549 osób zostało uznanych za bankrutów, a całkowita kwota ich długów to ponad 732 miliony złotych. Województwo zachodniopomorskie wypada dość dobrze na tle reszty kraju z 4,4% udziału, ale i tak wśród wnioskodawców było dwoje rekordzistów, których zadłużenie wyniosło aż… 3 896 271 zł!
W 2020 jest mnóstwo powodów do tego, aby ogłoszeń bankructwa było jeszcze więcej. Specyficzna sytuacja związana z COVID-19 oraz brak sprawdzania przez sądy celowości działań petenta sprawiają, że wniosków będzie o wiele więcej niż w poprzednich latach.
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Czy jest to trudne?
Pomimo uproszczonej procedury, wciąż jest wiele zawiłości prawnych, o których zainteresowani muszą wiedzieć. Proces składania i rozpatrywania wniosku jest dokładnie określony w ustawie, jednak podczas prowadzenia wszystkich czynności z tym związanych warto wesprzeć się doświadczeniem osoby z wykształceniem prawniczym.
Na większość pytań dotyczących ogłaszania bankructwa opowiada w swoim webinarze Sylwester Kasprzewski z Kancelarii GRYF. Wideo warto obejrzeć nie tylko, jeśli samemu ma się kłopoty z długami — być może rady tam zawarte okażą się cenne również dla kogoś z bliższej bądź dalszej rodziny.
Zapraszamy do obejrzenia webinaru na Facebooku — wszystko, co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej, zebrane zostało w przystępnym materiale, komentowanym przez doświadczonego prawnika.
Projekt jest realizowany przez Fundację Pomocy Prawnej GRYF dofinansowanego w ramach programu "NGO dla Szczecina, Szczecin dla NGO" finansowany ze środków Miasta Szczecin.
Komentarze
7