To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. 16 listopada 2024 r. odbędzie się konferencja stomatologiczna Dentist Mundi V, którą poprzedzi sesja samorządowa i sesja interdyscyplinarna.
Sesja samorządowa. Dyskusja o najważniejszych sprawach lekarzy dentystów
W ramach sesji samorządowej zostaną poruszone niezwykle ważne tematy. Pierwszym jest rola samorządu zawodowego w kształceniu przeddyplomowym lekarzy dentystów. Jest to zagadnienie bardzo istotne w związku z zabiegami polityków, aby zwiększyć liczbę studentów, a tym samym absolwentów kierunku dentystyka. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce na jednego lekarza dentystę przypada 1130 pacjentów. W Unii Europejskiej na 3–4 lekarzy przypada 1000 osób, a przykładowo w Szczecinie na jednego lekarza dentystę – 300–400 mieszkańców. Lekarze będą dyskutować także o kształceniu ustawicznym.
Kolejnym tematem będą „białe plamy w realizacji świadczeń stomatologicznych i ich przyczyny”.
– Chcemy pochylić się nad tym zagadnieniem. Zastanowić się, jakie działania ze strony samorządu pomogłyby lekarzom dentystom w podejmowaniu pracy poza dużymi ośrodkami – mówi prof. Halina Ey-Chmielewska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Podczas sesji poruszone zostanie również zagadnienie zawodu higienistki stomatologicznej, a także współodpowiedzialności pacjenta za zdrowie w kontekście niezgłaszania się pacjentów na umówione wizyty. Ten ostatni problem dotyczy nie tylko lekarzy dentystów, lecz także lekarzy innych specjalności.
Wnioski z sesji kierowane będą do komisji stomatologicznej Naczelnej Izby Lekarskiej.
Sesja Interdyscyplinarna
Pierwszy raz w ramach wydarzeń towarzyszących Dentist Mundi odbędzie się konferencja interdyscyplinarna. Głównym tematem będą problemy pacjentów stomatologicznych w okresie rozwojowym.
Podczas konferencji omówione zostaną następujące zagadnienia:
-
opieka stomatologiczna nad ciężarną,
-
pierwsza wizyta dziecka u dentysty – profilaktyka od narodzin,
-
opieka stomatologiczna w chorobach neurologicznych, wrodzonych wadach metabolizmu, przewlekłych chorobach endokrynologicznych oraz u dzieci z niedożywieniem (anoreksja, bulimia),
-
pacjent rozszczepowy – współpraca lekarza dentysty i chirurga dziecięcego,
-
wady zgryzu – kogo kierować pilnie do ortodonty,
-
pacjent z urazem zębów w gabinecie POZ i w SOR – gdzie i kiedy skierować małego pacjenta,
-
ostra białaczka limfoblastyczna – najczęstszy nowotwór wieku dziecięcego,
-
zmiany w jamie ustnej nieletniego pacjenta mające związek z wczesnym podjęciem aktywności seksualnej i używkami.
– Chcemy porozmawiać o sposobie komunikacji i usprawnieniu opieki nad dziećmi i młodzieżą. Udało nam się na to spotkanie zaprosić lekarzy rodzinnych, pediatrów, a także takich specjalistów jak ginekolodzy i lekarze dentyści, żeby mieć okazję podyskutować, jak najlepiej pod względem organizacyjnym podejść do problemu opieki nad tą grupą pacjentów – mówi dr Agnieszka Borowiec-Rybkiewicz, koordynatorka konferencji Dentist Mundi.
Konferencja Dentist Mundi
Konferencja Dentist Mundi jest organizowana dwa razy w roku. Jej V edycja odbędzie się 16 listopada. Głównymi tematami tej edycji będą: medycyna estetyczna, radiologia, terapia bólu, ortodoncja, protetyka.
– Tematy wykładów są zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zasada naszych konferencji jest taka, że chcemy, aby były różnorodne, a nie monotonne. Prelegentami będą tylko pracownicy naukowi katedr i zakładów Uniwersytetów Medycznych, lecz także praktykujący prywatnie lekarze dentyści, praktycy specjaliści w swoich dziedzinach – mówi prof. Halina Ey-Chmielewska.
Odbędzie się także szkolenie dla higienistek i asystentek ze stanów nagłych w gabinetach. Więcej informacji można znaleźć na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.
Komentarze
10