Podczas piętnastu edycji Szczecin Music Fest usłyszeliśmy już w naszym mieście wiele artystycznych znakomitości z różnych muzycznych półek. Czy tegoroczny program wydarzenia organizowanego przez agencję Koncerty.com jest także interesujący? Niewątpliwie tak, a świadczy o tym sprzedaż biletów. Na pierwszy punkt programu już są niedostępne! Poznajcie wszystkich wykonawców SMF 2019!
Mocny, brytyjski początek
Niewątpliwie festiwal rozpoczyna się od bardzo mocnego preludium. 9 maja do Szczecina przyjedzie brytyjski zespół Morcheeba. Ross Godfrey i Skye Edwards to najważniejsi członkowie tej grupy, wykonującej muzykę z pogranicza trip hopu i rocka. Do najsłynniejszych albumów tego zespołu należą: „Who Can You Trust?” oraz “Big Calm”. Aktualnie Morcheeba promuje wydany w ubiegłym roku krążek „Blaze Away” i utwory z niego, a także wiele hitów z przeszłości, zabrzmi w Filharmonii. Widownia będzie wypełniona w całości, bo bilety już zostały wyprzedane... Co ciekawe Skye współpracowała z Marcem Collinem z grupy Nouvelle Vague, która też zagra podczas SMF 2019. Collin w 2008 r. skompilował album „Hollywood, Mon Amour”, składający się z popularnych piosenek z filmów z lat 80. Skye zaśpiewała na nim utwory grupy Blondie „Call Me” i Duran Duran „A View To A Kill”.
Ekscytująca sensacja jazzowa
W tym samym miesiącu (18 maja) na scenie w Starej Rzeźni zagra Nubya Garcia z zespołem. Co prawda ta artystka jest najprawdopodobniej najmniej znana z artystów tegorocznej edycji SMF, ale warto ją zobaczyć już choćby z tego powodu, że współtworzy nową brytyjską scenę jazzową przywołującą ducha Johna Coltrane`a i Pharoaha Sandersa, afrykańskie korzenie i duchowość Czarnego Kontynentu, znakomicie łącząc tradycję z nowoczesnością. Jej nazwisko jest wymieniane obok takich znakomitości jak Ezra Collective, Alfa Mist czy Shabaka Hutchings (Sons of Kemet). Nubya ma już na koncie album „Nubya's 5ive" (Jazz Re:freshed) oraz EP-kę „When We Are", tak wysoko oceniane przez krytyków i słuchaczy, że artystka jest zapraszana na najważniejsze jazzowe festiwale w Europie. W Polsce zagra tylko w Szczecinie i dzień wcześniej w kinie „Komeda” w Ostrowie Wlkp.
Bułgarski skarb narodowy i wokalistka Dead Can Dance
12 czerwca w Filharmonii w Szczecinie nastąpi wydarzenie szczególne. Na scenie zobaczymy The Mystery of the Bulgarian Voices, grupę, której początki muzycznej kariery sięgają roku 1975. Wtedy ukazała kompilacja „Le Mystère Des Voix Bulgares” (Volume 1). Od tego czasu ten żeński chór wystąpił już chyba wszędzie i nagrał kilkanaście albumów. Na ostatnim („BooCheMish”) znajduje się 12 kompozycji w nastroju ludowych pieśni Bułgarii oraz world music i ambientu. W kilku utworach zaśpiewała Lisa Gerrard, czyli wokalistka, znana ze słynnej grupy Dead Can Dance oraz SkilleR, mistrz świata w beatboxingu z 2012 roku (konkurs Beatbox Battle World Championship). Szczeciński koncert będzie podzielony na trzy części. W pierwszej wystąpią pieśniarki z The Mystery Of The Bulgarian Voices w tradycyjnym repertuarze, wspomagane przez SkilleRa, w drugiej Lisa Gerrard wykona swoje utwory w towarzystwie chórzystek i SkilleRa, a w trzeciej zaprezentowane zostaną kompozycje przygotowane na album i wykonane a’capella przez chór i Lisę Gerrard.
Popowy punk po francusku
17 czerwca, także w Filharmonii, w ramach SMF wystąpi Nouvelle Vague, czyli francuski kolektyw muzyczny, który w roku 2003 założyli producenci Marc Collin i Olivier Libaux. Wykonują przede wszystkim utwory innych autorów, ale ich wybór i wykonanie wyróżniają tę grupę spośród wielu podobnych zespołów. Mają na koncie nietypowe, avant-popowe, opracowania utworów The Smith, Joy Division, Dead Kennedys, The Clash czy Depeche Mode. Wykonania te stały się tak popularne, że zostały dostrzeżone przez specjalistów od reklamy i kilka z nich wykorzystano w kampaniach w Wielkiej Brytanii i USA. Ostatni album Nouvelle Vague nosi tytuł „I Could Be Happy” i zawiera m.in. utwory znane z dorobku The Cure czy Ramones, ale też autorskie numery.
McFerrin powraca! Show bez instrumentów
4 lipca po raz drugi w swej karierze przyjedzie do naszego miasta Bobby McFerrin. Kiedy był tutaj w 2005 roku wystąpił na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, a na scenę zaprosił m.in. Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej oraz zespół Sklep z Ptasimi Piórami. Aktualnie w ramach projektu „Gimme 5", Bobby wraz z czwórką znakomitych muzyków (to Joey Blake, Judi Vinar, Rhiannon i David Worm), najpierw wykonuje a capella utwory zwane z albumu „Circlesongs", a następnie poddaje je efektownej reinterpretacji. Ten album wydany został w 1997 roku i składa się z ośmiu improwizacji wokalnych, nagranych przy udziale 12 wokalistów. Kompozycje są inspirowane śpiewem chorałowym, muzyką sakralną i world music. Warto dodać, że McFerrin jest zdobywcą 10 nagród Grammy i jednym z najbardziej znanych na świecie improwizatorów wokalnych. Praktycznie każdy jego występ, to wielkie wydarzenie, a ten szczeciński zobaczymy w Teatrze Letnim.
Komentarze
11