Rozsypujący się budynek przejdzie wkrótce remont. ZBiLK zaplanował przede wszystkim modernizację elewacji (m.in. docieplenie ścian), klatki schodowej i instalacji elektrycznych. Ściany piwnic zyskają izolację przeciwwilgociową, docieplony zostanie jej strop, a także strop nad ostatnią kondygnacją mieszkalną.
Odtworzą część dekoracji, ale nie napis
Budynek nie jest objęty ochroną konserwatorską, ale zadbano, by w projekcie przebudowy uwzględnić historyczne elementy.
– Firma Geko Szczecin zaprojektowała odtworzenie części dekoracji elewacji frontowej w postaci gzymsów, przy zachowaniu jej proporcji i kompozycji, które są istotne dla charakteru pierzei – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.
W planach nie ma natomiast odnowienia napisu, którego fragmenty wciąż są widoczne na elewacji.
– Zachowanie go wymagałoby przeprowadzenia docieplenia elewacji frontowej od wewnątrz budynku, co z przyczyn formalnych na tym etapie inwestycji nie jest możliwe. Dokumentacja jest zatwierdzona i wyłoniony jest wykonawca prac. Poza tym taki rodzaj docieplenia jest droższy i wymagałby znacznej ingerencji w mieszkania – tłumaczy Tomasz Klek.
Pocztówka z początku ubiegłego wieku i krem „Funkin”
Inną z przyczyn podawanych przez ZBiLK jest fakt, że napis nie znajdował się na budynku w momencie jego powstania. Dowodem jest pocztówka z około 1902 roku, której historię opisał na portalu Szczecin znany i historyczny Paweł Ziątek. (https://historyczny.szczecin.pl/powstancow-wielkopolskich-39-i-restauracja-pana-jahnke/). Na zdjęciu widzimy tam osoby pozujące przed należącą do Fritza Jahnke restauracją w parterze budynku.
Napis musiał pojawić się później, gdy kamienica była budynkiem biurowym fabryki Funck & Rochlitz Nachfg. W fabryce produkowano tłuszcze techniczne, wazelinę, apreturę i szuwaks. Powstawał w mniej m.in. krem do skóry o nazwie „Funkin”. Firma działała do końca II wojny światowej. Później były tam mieszkania komunalne.

Na napis zwróciła uwagę przewodniczka miejska Polina Wierzchowiec, która uwiecznia wszystkie tego typu pamiątki z przeszłości. Powstała nawet mapa z zaznaczoną lokalizacją najciekawszych napisów – Spod tynku. Historia miasta Szczecin.
Koniec remontu planowany na jesień
ZBiLK sukcesywnie odnawia zaniedbane kamienice przy al. Powstańców Wielkopolskich. Teraz prace prowadzone są przy numerze 38, a wkrótce obejmą opisywany budynek nr 39. Łączny koszt remontu tych dwóch kamienic to ok. 1,5 mln zł. Modernizacja zakończy się jesienią.
Komentarze
62