Już od progu wrażenie robi ściana połyskujących kafli z różnorodnymi zdobieniami. A to tylko fragment pierwszego z pięciu pomieszczeń szczelnie wypełnionych zduńskimi artefaktami. W dawnej stajni w podwórzu kamienicy przy ul. Małkowskiego 26 (róg Bogusława X) Muzeum Zduńskie Opowieści zaprasza do zwiedzania w godzinach 11:00-16:00.

Ekspozycja wyróżnia się nie tylko różnorodnością eksponatów, ale też estetyczną aranżacją. W pierwszej sali największą atrakcją są kafle i cztery piece-atrapy (niepodłączone do instalacji) przywiezione z Krakowa, Łodzi, Lwowa i czeskich Moraw. W pomieszczeniu obok zobaczyć można bogatą kolekcję drzwiczek piecowych, często pozłacanych, z wyeksponowanymi sygnaturami. Na ścianach są też np. anonse prasowe z ogłoszeniami fachowców od pieców czy też krótki słowniczek zduńskich pojęć. To wszystko na parterze.

Na piętrze znajdziemy m.in. bogatą kolekcję cegieł z różnorodnymi sygnaturami, zdobione rozety z pieców, historyczne narzędzia, a nawet różne miniaturki związane z pracą zdunów. Można też zajrzeć do bardzo oryginalnej kuchni. Jest tam np. piec piekarniczy, kuchnia kaflowa, a nawet 100-letnia kuchenka klimatyczna.

Szczegóły: https://www.facebook.com/muzeumzdunskieopowiesci