Gdzie i kiedy?
Kooperatyw Łaźnia, ul. Koński Kierat 14/15
wtorek, 27 czerwca 2023, 16:00
Za ile?
darmowe
Kim są, co robili przez ostatnie półtora roku i co jeszcze mają w planach? Tego będzie można dowiedzieć się w najbliższy wtorek, podczas wydarzenia zamykającego niezwykłą inicjatywę.

Dostępność jest ważna

Celem Akademii Dostępności, trwającej od początku 2022 r., jest uwrażliwienie na osoby z niepełnosprawnościami i ich potrzeby oraz zwiększenie wiedzy na temat dostępności w przestrzeni publicznej. W projekt zaangażowanych jest prawie 40 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które na cotygodniowych spotkaniach z animatorami i specjalistami z różnych dziedzin zwiększają swoje kompetencje społeczne i organizacyjne, rozwijają kreatywność oraz uczą się, że ich głos jest ważny i słyszalny.

Rzecznicy swoich spraw

Dodatkowo 10 uczestników wzięło udział w cyklu szkoleń dla Self-adwokatów, które pozwoliły im poznać swoje prawa, stać się rzecznikami własnych spraw i z większą świadomością działać na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Bardzo szybko przekonaliśmy się, że wiedza nie pozostała jedynie w sali warsztatowej. Nowi Self-adwokaci wzięli udział w trzech wydarzeniach, zarówno w roli prowadzących jak i prelegentów: Konferencji „Ekonomia Społeczna a rehabilitacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami” w Szczecinie, I Forum Osób z Niepełnosprawnościami w Powiecie Gryfińskim oraz Debacie „Dostępny wolontariat” organizowanej przez Stowarzyszenie POLITES, a także zostali zaproszeni przez Wojewódzką Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych do udziału w prelekcji w Programie „Region Dobrego Wsparcia”.

Więcej niż 100

To niewątpliwe sukcesy. Podczas półtora roku trwania Akademii Dostępności było ich zdecydowanie więcej:

– 58 cotygodniowych spotkań aktywizacyjnych i integracyjnych z osobami z niepełnosprawnościami;

– 15 spotkań edukacyjnych z Self-adwokatami;

– 2 edycje warsztatów z obsługi komputera dla osób z niepełnosprawnościami;

– 10 spotkań dla społeczności lokalnej (m.in.: Dzień Zdrowia Psychicznego, Wieczór dostępnych gier, Ognisko z grą terenową, Budowanie podjazdów z klocków), w tym 5 zorganizowanych w całości przez uczestników projektu;

– 14 lekcji dla mieszkańców z Polskiego Języka Migowego;

– 10 audytów dostępności przeprowadzonych w firmach i instytucjach, w 6 różnych miastach;

– 2 dni zajęć dla przedsiębiorców dotyczących zwiększania dostępności w miejscach pracy i świadczenia usług.

 

Udział Self-adwokatów w konferencjach był spontaniczny i niezamierzony. Projekt nie zakładał także jeszcze jednego zaskakującego efektu – uczestnicy Akademii Dostępności założyli swoje własne Stowarzyszenie „Kalejdoskop otwartości”. Chcą dalej się spotykać, pielęgnować zbudowane przyjaźnie i przede wszystkim – działać, dlatego warto śledzić ich aktywność.

 

Ostatnie spotkanie

Zakończenie Akademii Dostępności odbędzie się 27 czerwca br. w godz. 16.00-19.00 w Kooperatywie Łaźnia (ul. Koński Kierat 14/15, I piętro) w Szczecinie. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla każdego - podobnie jak wszystkie organizowane dotąd wydarzenia. Będziemy mowa o roli dostępności i self-adwokatury. W programie także quiz wiedzy i słodki poczęstunek.

O projekcie

Akademia dostępności realizowana jest od 1.01.2022 r. do 30.06.2023 r. przez Fundację Pod Aniołem. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Wysokość przyznanego grantu: 77588,61 euro. Aktualności dotyczące realizacji projektu publikowane są na stronie Akademii Dostępności na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/akademiadostepnosci