Gdzie i kiedy?
INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych
Al. Wojska Polskiego 90
piątek, 9 lutego 2024, 18:30
Za ile?
darmowe
INKU zaprasza na wystawę dokumentującą projekt artystyczny Magdaleny Seredziuk-Grąbczewskiej i Moniki Libery. Działania łączą ceramikę regionalną oraz fotografię lokalnego krajobrazu i skupione są wokół wybrzeża szczecińskiego oraz wód Zalewu Szczecińskiego.

Projekt zakłada cykl wystaw poświęconych lokalnemu krajobrazowi, który staje się tłem dla prac ceramicznych inspirowanych jego pięknem i siłą.

Into.the.landscape to pochwała natury oraz zachwyt nad walorami naturalnego, nieskażonego krajobrazu, który jest motywem stale powtarzającym się w naszej sztuce - zarówno w ceramice, jak i w fotografii. Cechą wspólną obu dyscyplin jest odkrycie piękna natury bliskiej nam oraz przedstawienia jej jako wartości samej w sobie. Poprzez nasze prace odkrywamy na nowo magię i walory naturalnego dziedzictwa regionu, oraz wartość, jaką ona jest dla każdego z nas jako jednostki.

 

Dla nas Zalew żyje, jest żywą materią, krainą wody, mgieł, chmur, wiatru, ryb i ptaków. Potrzeba oddania jego niezwykłości, spokoju i dostojeństwa poprzez sztukę towarzyszy nam na każdym etapie tworzenia. Wody Zalewu, lokalny krajobraz, wybrzeże staje się artystycznym bohaterem – inspiratorem i jednocześnie tłem dla sztuki. Into.the.landscape to efekt twórczego zrozumienia natury oraz współpracy Magdaleny Seredziuk- Grąbczewskiej – artystki ceramik oraz Moniki Libery – artystki fotografki. Monika fotografuje prace Magdaleny w ich naturalnym środowisku czyli w krajobrazie Zalewu Szczecińskiego. Pokazuje je odbiorcy tak, jak widzi je twórca oczyma wyobraźni podczas procesu ich powstawania.

Projekt zakłada prezentację form rzeźbiarskich i przedmiotów wykonanych przez Magdę na tle ich portretów wykonanych przez Monikę. Poprzez takie połączenie stworzona została możliwość pokazania, że każda z tych prac ma duszę, jest czymś więcej niż tylko przedmiotem. Idea zakłada zaproszenie naszego lokalnego krajobrazu do miejsc, w których codziennie przebywamy właśnie poprzez tworzoną przez nas sztukę.

„Chcemy, aby osoby kontemplujące naszą sztukę odzyskiwały spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dążymy do tego, aby nasi odbiorcy chcieli na nowo odkrywać piękno otaczającego nas świata i potrafili czerpać radość i szczęście z rzeczy małych. Jest dla nas ważne, aby nasza sztuka poprzez jej wyrastanie z lokalnej ziemi, z lokalnego krajobrazu była jego naturalnym przedłużeniem i zaznaczała jego obecność i wartość w miejscach, gdzie będzie eksponowana”.