Gdzie i kiedy?
Aula Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Krakowska 71-79
czwartek, 5 grudnia 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
Uniwersytet Szczeciński serdecznie zaprasza na cykl „Wykłady Otwarte” – serię inspirujących, otwartych wykładów popularnonaukowych organizowanych z okazji 40-lecia uczelni. Wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy oraz wsparcie rozwoju naukowego zarówno wśród społeczności akademickiej, jak i mieszkańców miasta.

Każdy z wykładów poruszy inny fascynujący temat, oferując uczestnikom unikalną możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych. Wykłady są skierowane do wszystkich zainteresowanych nauką, nie tylko studentów, ale również mieszkańców Szczecina, którzy chcą pogłębiać swoje zainteresowania i brać udział w życiu naukowym miasta. Po każdym wykładzie przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi, umożliwiająca uczestnikom bezpośredni kontakt z prelegentem.

Pierwszy wykład odbędzie się 29 października o godz. 18:00 w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej. Cykl zainauguruje Janina Bąk, znana polska statystyczka, trenerka biznesowa i autorka bestsellerowych książek. W swoim wykładzie pt. „Czego o biznesie uczy nas Newton, Google i... kaczki? Czyli co nauka mówi nam o kreatywności i innowacyjności” Janina Bąk przybliży, jak naukowe podejście może wspierać innowacyjność i kreatywność w biznesie.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy, dostępne pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/wykladyotwarte/ 

 

Drugi wykład otwarty  pt. „Ciche granice AI” 14 listopada o godz. 18:00 w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej. wygłosi dr Maciej Kawecki.

Wykład opiera się na doświadczeniach z podróży po USA, podczas której dr Maciej Kawecki spotkał się z założycielami największych firm AI na świecie, w tym trzema spośród pięciu najwyżej wycenianych firm w USA. Efektem ma być stworzenie obrazu wskazującego nasze obecne miejsce w rozwoju technologii. Prezentacja oparta zostanie na siedmiu największych wyzwaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Należały do nich m.in. tworzenie danych syntetycznych, rozwiązanie problemu „czarnego pudełka” w sytuacjach, gdy AI popełnia błędy, zmiana paradygmatu poszukiwania wiedzy oraz znalezienie sposobu na stały niedobór danych zdolnych do szkolenia modeli AI. To, co łączy wszystkie te wyzwania, to natura. Robimy wszystko, by tworząc syntetyczne sieci neuronowe, inspirować się tym, co naturalne, a więc ludzkim mózgiem. Wykład odpowie więc na pytanie, jakie granice poznania stawia nauce ludzki mózg i anatomia przyrody, jakie warunki musiałyby być spełnione, by syntetyczne sieci neuronowe miały pełną zdolność do samokształcenia i odczuwania. Ostatnia część wykładu zaprezentuje najbardziej przełomowe polskie oraz zagraniczne projekty z obszaru sztucznej inteligencji, jak choćby startup Science.xyz, który tworzy wzrokowe protezy rogówki oka dedykowane osobom, które całkowicie utraciły wzrok.

Wykład zakończy się ciekawostką, która ma otworzyć widzów na bardzo szerokie spojrzenie na prezentowane zagadnienia. Niewielu wie, że istnieje na świecie dom, w którym narodziła się Dolina Krzemowa. To w niewielkim, zielonym budynku w San Jose, w latach 30. XX wieku, prof. Frederick Terman z Uniwersytetu Stanford założył miejsce, gdzie studenci mogli swobodnie tworzyć technologie. Chciał w ten sposób ograniczyć migrację studentów na wschód USA. Dwóch z nich, w garażu z tyłu budynku, w 1938 roku stworzyło firmę HP (Hewlett-Packard). Tak rozpoczął się bieg za garażami, które zmieniły świat. Przed domem stoi oficjalna tablica z napisem „Miejsce narodzin Doliny Krzemowej". Nikt zapewne nie podejrzewał wówczas, że technologia stworzy nadludzi. Bo żadna z wymienionych technologii nie będzie dostępna dla każdego na Ziemi. W ten sposób tworzymy istoty i nadistoty, zdolne do innego pojmowania świata.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny po uprzednim wygenerowaniu biletu ze strony: https://app.evenea.pl/event/maciejkawecki/

 

Trzeci wykład otwarty organizowany w ramach obchodów swojego 40-lecia. Tym razem prelekcję pt. „Feminatywy. O co tyle krzyku?" poprowadzi Maciej Makselon – wybitny redaktor literacki, nauczyciel akademicki i popularyzator wiedzy o języku polskim.

Wykład odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 18:00 w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Krakowskiej 71-79.

Tematem prelekcji będzie fenomen żeńskich form językowych, które budzą wiele emocji i kontrowersji. Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się m.in.: jakie są najczęstsze zarzuty wobec feminatywów, jak kształtowała się historia form rodzajowych w polszczyźnie, dlaczego żeńskie formy mogą być trudne w wymowie, jak fleksja i składnia wpływają na rodzaj gramatyczny, jak poprawnie tworzyć formy żeńskie, jakie korzyści niesie większa symetria rodzajowa w języku, jakie aspekty prawne wiążą się z użyciem feminatywów.

Wejściówki: https://app.evenea.pl/event/maciejmakselon/ 

 

5 grudnia 2024 r. o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79 odbędzie się inspirujący wykład otwarty pt. O trudnej sztuce odpuszczania”. Prelegentką będzie dr Katarzyna Czyż – ceniona ekspertka w dziedzinie psychologii i psychoterapii.

 Podczas spotkania dr Katarzyna Czyż w przystępny sposób wyjaśni, dlaczego umiejętność odpuszczania jest tak istotna dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Prelegentka omówi, jak przeciwdziałać skutkom przepracowania, chronicznego zmęczenia czy stresu oraz podzieli się praktycznymi wskazówkami, które pomogą uczestnikom odzyskać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Uniwersytet Szczeciński zaprasza do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które może stać się krokiem w stronę bardziej świadomego i zrównoważonego życia.

Wejściówki: https://app.evenea.pl/event/katarzynaczyz/