Willa Lentza zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu SZCZECIN HUMANISTYCZNY, w ramach którego odbędzie się wykład jednego z ulubionych językoznawców, prof. dr hab. Jana Miodka, pt. „SPODZIEWANE I NIESPODZIEWANE W POLSZCZYŹNIE”.
Język polski uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków świata. Profesor od lat niestrudzenie udowadnia jednak, że poprawna polszczyzna jest dostępna dla każdego. Ukazuje jakie nawyki komunikacyjne są warte uwagi, a także jakie pułapki mogą spotkać nas na co dzień (a wielu z nas z pewnością nie jest ich świadomych). Podczas wydarzenia z właściwą sobie erudycją i odrobiną humoru profesor przeprowadzi słuchaczy po meandrach języka polskiego i odpowie na nurtujące nas od lat, jak i stale pojawiające się nowe pytania.
Wydarzenie będzie jednocześnie promocją wydanego w 2022 roku tomu pt. „POLSZCZYZNA. 200 FELIETONÓW”. W zebranych tekstach profesor dzieli się swoją wiedzą lingwistyczną i obserwacjami na temat zachowań językowych Polaków, niejako diagnozując stan dzisiejszej polszczyzny. Kultura języka może wydawać się mało istotna na tle współczesnych problemów. Nic bardziej mylnego. To ona kształtuje naszą tożsamość i jak wielokrotnie mogli usłyszeć jego wierni słuchacze czy czytelnicy, według profesora język jest podstawowym narzędziem funkcjonowania w społeczeństwie, a jego granice są granicami naszego świata. Dlatego poprawna polszczyzna jest niezwykle ważna. Praca nad nią to przecież także praca nad intelektem. I trudno się z tym nie zgodzić.
Słowo wstępne i prowadzenie spotkania: dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US
Komentarze
0