Gdzie i kiedy?
piątek, 7 czerwca 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Danucie Szyksznian-Ossowskiej w 99. rocznicę urodzin. Spotkaniu towarzyszyć będzie miniwystawa prac Ewy Siudowskiej, córki p. Danuty Szyksznian-Ossowskiej.

Tematem spotkania będą niezwykłe kobiety – szczecinianki, które swoim zaangażowaniem i działalnością wpłynęły na rozwój kulturalny i społeczny Szczecina. Podczas spotkania bliskie osoby zaprezentują sylwetki tych wyjątkowych kobiet w formie prezentacji, opowiadając o ich życiu, osiągnięciach oraz wpływie, jaki miały na społeczność lokalną.

Pani Danuta zostanie przedstawiona przez córkę, Ewę Siudowską, przybliży ona niezwykłe życie mamy i jej wkład w rozwój miasta. O pani Krystynie Łyczywek opowie Ewa Łyczywek (córka), dzieląc się inspirującymi historiami z życia swojej matki. O pani Amelii Koryckiej opowie natomiast jej krewny, Michał Kotwica, uczeń 13. Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i przedstawi znaczenie jej działań z perspektywy młodego pokolenia. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby poznać historie kobiet, które swoją pracą i pasją przyczyniły się do kształtowania tożsamości Szczecina.

 

Danuta Szyksznian, urodzona 7 czerwca 1925 roku w Krakowie, spędziła dzieciństwo i młodość w Wilnie, gdzie podczas wojny służyła jako łączniczka Armii Krajowej, a w 1944 roku została aresztowana przez NKWD i skazana na 10 lat łagrów.

Krystyna Łyczywek, urodzona w Poznaniu w patriotycznej rodzinie, podczas drugiej wojny światowej działała w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, uczestniczyła w powstaniu warszawskim jako współredaktorka pisma „W walce” oraz łączniczka, a w 1945 roku przeniosła się do Szczecina.

Amelia Korycka, strzelczyni i sanitariuszka w powstaniu warszawskim, służyła w harcerstwie, a po wojnie przeniosła się do Szczecina, gdzie ukończyła studia medyczne i pracowała jako nauczycielka akademicka w klinice pediatrycznej od 1953 do 1994 roku.