Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
piątek, 24 marca 2023, 20:00
Za ile?
darmowe
Projekt zakłada trzykrotne zaprezentowanie interdyscyplinarnego widowiska, składającego się z prologu i czterech części, łączącego w sobie muzykę, recytacje, wizualizacje oraz światło. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej.

Założeniem formy jest ukazanie historii Polaków, którzy narażali swoje życie a często je tracili, chcąc pomóc szczególnie prześladowanym podczas II Wojny Światowej, Żydom. Scenariusz zakłada ukazanie początków prześladowań Żydów po ustanowienie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który przypada 24 marca.

 

Dramaturgia oparta jest o wiersze wielkich poetów, takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Władysław Broniewski, Marian Hemar, Władysław Szlengel, Jeszajahu Szpigel, Icchak Kacenelson, Loepold Staff, Julian Tuwim. Do wszystkich utworów poetyckich, które pojawią się podczas widowiska, została napisana muzyka na kwartet wokalny i niewielki zespół instrumentalny w składzie skrzypce, akordeon, klarnet i kontrabas, co stanowi nawiązanie do przedwojennych tradycji muzycznych. Podczas widowiska usłyszeć będzie można nowo zaaranżowane piosenki oraz specjalnie na tę okazję skomponowaną muzykę. Całość zostanie spięta głosem lektora, opowiadającego o wydarzeniach z tamtego okresu.

 

Produkcja i kompozycja:

Szymon Chyliński – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Kompozytor, akordeonista, wokalista, pedagog. Wieloletni wokalista w Polskim Chórze Kameralnym, gdzie pracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem, i wieloma innymi znakomitościami muzyki klasycznej.

 

Najważniejsze projekty:

– Piaśnicki lament – cykl pieśni skomponowanych do wierszy z tomiku poezji „Piaśnica oczyma poetów” w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Premiera odbyła się w kwietniu 2019 roku. Całość ukazała się na płycie CD a jej premiera miała miejsce 11 listopada 2019 roku.

– Kantata dla 108 Polskich Męczenników – utwór na chór, solistów, recytacje, i orkiestrę symfoniczną do libretta Marka Wojtasika, opisujący heroiczną śmierć ludzi, którzy swoją postawą dodawali otuchy innym w trudach wojny. Premiera utworu miała miejsce w Centrum Św. Jana w Gdańsku 24 listopada 2019 roku.

– Aranżacje do utworów Mariana Hemara – muzyczne opracowania na orkiestrę kameralną, oktet wokalny i solistów, które znalazły się na płycie Marian Hemar ODnowa. Płyta powstała z inicjatywy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk, a wydana został przez Wydawnictwo Muzyczne DUX. Koncert premierowy odbył się 6 kwietnia 2020 r. i retransmitowany był przez TVP HISTORIA.

 

Scenariusz i reżyseria: Artur Hofman – absolwent Wydziału reżyserii warszawskiej PWST. W latach 1993-98 był etatowym reżyserem szczecińskiej Opery i Operetki, zaś w latach 2003-2008 pracował jako reżyser w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Współpracował z wieloma teatrami w całej Polsce, również z Teatrem Telewizji, a także realizował programy dla telewizji publicznej i stacji komercyjnych. Ma w dorobku realizację ponad 50 tytułów teatralnych (opery, operetki, musicale, spektakle dramatyczne), 9 spektakli Teatru Telewizji oraz 4 filmy dokumentalne (m.in. „Jakub Rotbaum”, „Kościół w piekle”). Jedną z ostatnich realizacji jest spektakl Teatru Telewizji „Okno na tamtą stronę” Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Żydowskie”. Przedstawiciel mniejszości żydowskiej w KWRiMNiE.

 

Grafika: Marcin Kamiński

Światło: Jacek Rogalewski

Dźwięk: Marcin Kowalczyk

 

Wykonawcy:

Skrzypce: Hanna Chylińska

Klarnet: Klaudia Cieszyńska

Kontrabas: Mateusz Kot

Akordeon: Paweł Wiśniewski

Sopran: Dorota Stefaniak

Alt: Maja Pałys

Tenor: Filip Cieszyński

Bas: Szymon Chyliński

 

Lektor: Krzysztof Bartoszewicz