Program będzie efektem naukowej pracy muzykolożki dr Weroniki Grozdew-Kołacińskiej oraz twórczego opracowania kierownika artystycznego proMODERN Piotra Pierona. Powstaje zatem w wyniku trwających badań, a nie zebrania gotowej rynkowej literatury.
Projekt sekstetu proMODERN skrzy się barwnymi technikami wokalnymi: charakterystycznymi dla tradycyjnych kultur Europy. Z Ukrainy, Podlasia i Polesia pochodzą utwory wykorzystujące technikę donośnego śpiewu z efektami „przedęcia”, z Bułgarii charakterystyczny styl „szukania sekund” i technika „tresene”, z Albanii pochodzą brzmienia w stylu „këngë të latëra”, z Chorwacji i Serbii, przybywają pieśni w stylu „groktalica”, z Sardynii – pełnobrzmiący styl „tenore”, z Korsyki – przejmujący śpiew ornamentalny, z Litwy pochodzą minimalistyczne pieśni sutartines, zabrzmi też występujący w Polsce zrekonstruowany styl diafonii pienińskiej „a la modus organum” z elementami „wyskania”.
To pierwszy taki projekt paneuropejskiego zbioru wielogłosowych ludowych technik wokalnych, ujęty w żywą estradową formę wykonawczą, prezentowaną przez renomowany współczesny zespół śpiewaków.
Komentarze
0