Gdzie i kiedy?
Opera na Zamku przy ul. Korsarzy 34
poniedziałek, 23 listopada 2015, 19:00
Za ile?
150 i 200 zł
Wybitna francuska sopranistka Patricia Petibon będzie główną gwiazdą 11-dniowego święta z okazji powrotu Opery do wyremontowanych sal w Zamku Książąt Pomorskich. Artystka wystąpi w Szczecinie 23 listopada. Będzie jej towarzyszyć pianistka Susan Manoff.

Patricia Petibon znajduje się w ścisłym gronie najwybitniejszych solistek operowych świata, o czym świadczy chociażby jej ekskluzywny kontrakt z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon. To elitarne i najbardziej cenione na świecie wydawnictwo skupia w swoich szeregach takie gwiazdy wokalistyki jak: Piotr Beczała, Anna Netrebko, Bryn Terfel, czy Roberto Alagna.

Petibon znana jest przede wszystkim jako doskonała wykonawczyni muzyki barokowej, ale śpiewa praktycznie cały repertuar od baroku po muzykę XX wieku. Do wykonywanych przez nią w ostatnim czasie ról należą m.in. Gilda w Rigoletto Verdiego w Bawarskiej Operze Państwowej w Monachium, Blanche w Dialogach karmelitanek Poulenca w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Donna Anna w Don Giovannim Mozarta w paryskiej Operze Narodowej czy rola tytułowa w Lulu Berga na scenie barcelońskiego Liceu.

Rok temu, z udziałem pianistki Susan Manoff, Petibon wydała swoją kolejną autorską płytę La Belle Excentrique, na której prezentuje się w lżejszym repertuarze francuskim: od Fauré, Satie, Poulenca po Ferre. Utwory z tej płyty usłyszymy również podczas szczecińskiego koncertu.

„Koncert będzie intymny, autorski. Wprowadza nas na salony światowej 
wokalistyki i zapowiada naszą strategię.”
~ Jerzy Wołosiuk, zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery na Zamku w Szczecinie

Krytycy muzyczni mówią o Petibon, że dzięki swojemu ogromnemu talentowi wokalnemu, ale również ponadprzeciętnym zdolnościom aktorskim, a nawet… komicznym wodzi ona widzów za nos, z łatwością prowadząc ich z nieba do piekła i z powrotem. Tego sopranu koloraturowego melomani w Polsce nie mieli jeszcze okazji posłuchać. Będzie to pierwszy koncert w naszym kraju.

Artystka na co dzień występuje na najważniejszych scenach muzycznych Europy, m.in. Bawarskiej Opery Państwowej w Monachium, mediolańskiej La Scali, wiedeńskiej Opery Państwowej, paryskiej Opery Narodowej i Théâtre des Champs-Elysées, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, czy na festiwalach w Salzburgu i Aix-en-Provence.