Gdzie i kiedy?
piątek, 15 września 2023, 19:00
Za ile?
25/35 zł
Filharmonia zaprasza na koncert inaugurujący rezydencję artystyczną w sezonie 2023/2024. To będzie wyjątkowy sezon dla Filharmonii, sezon podwójnie jubileuszowy, w którym świętować będzie 75-lecie istnienia Orkiestry Symfonicznej oraz 70-lecie powstania Filharmonii w naszym mieście.

„Dlatego chcieliśmy, by artystami rezydentami w tym niezwykłym sezonie też były osobowości zupełnie niezwykłe: będą nimi wokaliści sekstetu wokalnego proMODERN”, przyznaje filharmonia.

Kim w ogóle jest artysta rezydent? To twórca zatrudniony przez Filharmonię, która oferuje mu swój patronat i zapewnia warunki do tworzenia. W ten sposób staramy się wspierać młodych i szczególnie uzdolnionych polskich artystów w budowaniu kariery i rozwijaniu talentu. W poprzednich sezonach naszymi artystami rezydentami byli m.in. Marcin Masecki (pianista i kompozytor), Atom String Quartet (kwartet smyczkowy) czy Paweł Tomaszewski (pianista jazzowy i kompozytor). W tym sezonie postanowiliśmy rezydencję artystyczną w Filharmonii zaoferować właśnie sekstetowi wokalnemu proMODERN. Dlaczego? W ciągu 10 lat istnienia zespół stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki wokalnej. Wydał cztery obsypane nagrodami własne albumy płytowe i dokonał prawykonania kilkudziesięciu utworów. W swoim dorobku ma aż pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego (Fryderyki). I to nie jest wyczerpująca lista osiągnięć tych znakomitych wokalistów, bynajmniej. Dzięki rezydencji artystycznej będą mieli Państwo okazję wielokrotnie podziwiać ich umiejętności w naszej złotej sali.

Na ten koncert artyści przygotowali utwory m.in. jednego z najznakomitszych, a zarazem najbardziej popularnych kompozytorów współczesnych – Arvo Pärta (ur. 1935). Ten estoński twórca zasłynął utworami zadziwiającymi głębią muzycznego wyrazu, którą osiąga niezwykle prostymi środkami. Jednocześnie jest to kompozytor, którego muzyka czerpie inspirację z religijnej muzyki dawnej, choć sama zdaje się istnieć poza czasem. Na ten niezwykle osobisty styl Pärta przemożny wpływ miał chorał gregoriański, oparty na powoli zmieniających się wzorach, dodających mu medytacyjnego czy wręcz halucynacyjnego efektu. To muzycznie wizjonerski świat duchowej kontemplacji. Sakralne dzieła chóralne Pärta cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród tradycyjnej publiczności klasycznej, jak i otwartego na nowe trendy nowego pokolenia słuchaczy. Na naszej scenie zabrzmi bodaj najczęściej wykonywany utwór Pärta – Magnificat na sekstet wokalny solo oraz słynne Stabat Mater.

Ponadto tego wieczoru usłyszą Państwo także inne wspaniałe dzieła kompozytorów, tak dawnych, jak Claudio Monteverdi (1567-1643), jak i współczesnych: Tadeusza Kasserna (1904-1957) oraz Andrzeja Karałowa (ur. 1991).

Artystom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, którą poprowadzi Maciej Tworek – były dyrygent asystent wielkiego Lorina Maazela i bliski współpracownik Krzysztofa Pendereckiego. Maestro Tworek był także dyrygentem Capelli Cracoviensis, w której pełnił również funkcję zastępcy dyrektora. Wśród orkiestr, z którymi współpracował, są tak znakomite zespoły jak: The Hilliard Ensemble, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), Sinfonia Varsovia, Orquesta Sinfónica Simón Bolívar de Venezuela czy NDR Radiophilharmonie. Maestro Tworek jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.