Podczas ostatniego w tym roku spotkania w cyklu [Pomerania incognita] wykład wygłosi dr hab. Zbigniew Sobisz.
Tematem wystąpienia będzie specyfika założeń dworskich, czyli charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego wsi pomorskiej, powstających już od przełomu XV/XVI wieku.
Na terenie Pomorza większość wsi swój rodowód wywodzi z wieków średnich i stanowiła uposażenie powstających kościołów, klasztorów, bądź lenno miejscowej, pomorskiej szlachty lub szlachty przybyłej z obszaru dzisiejszych Niemiec w XVIII wieku. Do rodzin rycerskich o niemieckim rodowodzie zaliczyć należy rodziny, m.in.: von Behr, von Below, von Blanckenburg, von Dűring, von Eberstein, von Glasenapp, von Heydebreck, von Hindenburg, von Manteuffel, von Osten, von Wedel.
Parki dworskie mają jednak swój niezaprzeczalny urok, który fascynuje i pozwala na chwilę przenieść się w zamierzchłe czasy, dlatego też potrzebna jest im natychmiastowa pomoc. Jest na szczęście też spora grupa obiektów, która odzyskała świetność sprzed wieków i przyciąga dziś odwiedzających nie tylko z kraju, ale i z zagranicy tworząc wspólnie popularny produkt turystyczny.
Badania terenowe 309 założeń dworsko-parkowych wykonano od maja do września w latach 2018-2023 w obrębie mezoregionów fizyczno-geograficznych: Równiny Białogardzkiej, Równiny Gryfickiej, Pojezierza Bytowskiego, Pojezierza Drawskiego, Pojezierza Szczecineckiego i Wybrzeża Koszalińskiego oraz na terenie 19 gmin: Barwice, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Borne Sulinowo, Dygowo, Gościno, Grzmiąca, Karlino, Kołobrzeg, Połczyn-Zdrój, Rąbino, Rymań, Siemyśl, Sławoborze, Szczecinek, Świeszyno, Tychowo i Ustronie Morskie.
Komentarze
0