Gdzie i kiedy?
różne miejsca w Szczecinie
Od: piątek, 22 września 2023, 17:00
Do: sobota, 30 września 2023, 20:00
Za ile?
różne ceny
Ponad 160 twórców, dziesiątki wydarzeń i aktywności, wiele ciekawych szczecińskich miejsc – a to tylko część bogatego programu Otwartych Pracowni. Od najbliższego piątku szczecinianie będą mieli wyjątkową okazję spotkać się z lokalnymi artystami, podejrzeć ich pracownie, a także spróbować własnych sił w tworzeniu małych dzieł sztuki.

Tegoroczna odsłona Otwartych Pracowni 2023 zainaugurowana zostanie w piątek, 22 września, na dziedzińcu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego przy ul. Kurkowej 1, gdzie odsłonięte zostaną „Rury wilka” – nowa instalacja rzeźbiarska prof. Ryszarda Wilka (jednego z najstarszych absolwentów szczecińskiego liceum plastycznego, autora m.in. rzeźby Labirynt). Piątkowe spotkanie rozpocznie też obchody 75-lecia placówki. Dodatkowo będzie można zwiedzić kamienicę Loitzów, w której mieści sieliceum, oraz wysłuchać koncertu Lauder String Trio.

Wieczorem o godz. 20:00 organizatorzy zapraszają na swego rodzaju raut do Freedom Gallery w OFF Marinie (ul. Chmielewskiego 18), jednej z nielicznych w Europie galerii street artu i graffiti.

 

– W tym roku działamy przez cały tydzień, staraliśmy się jednak to podzielić. I tak w sobotę i niedzielę zapraszamy do zwiedzania pracowni, a od poniedziałku do piątku zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach i spotkaniach – tłumaczy Rafał Bajena, współorganizator.

Jak podkreśla, w tym roku do udziału w wydarzeniu zgłosiło się wielu artystów z różnorodnych dziedzin. Swoje pracownie pokażą rzeźbiarze i malarze, ale i muzycy, twórcy zajmujący ceramiką, fotografią, tworzeniem kostiumów czy modelingiem. Żeby ułatwić trudny wybór, kiedy i kogo odwiedzić, organizatorzy przychodzą z pomocą.

– W postach w mediach społecznościowych będziemy proponować, jaką można obrać drogę zwiedzania. Może to być szlak pracowni historycznych, gdzie odwiedzimy m.in. Altanę 1893, czyli niezwykłą XIX-wieczną pracownię fotograficzną mieszczącą się na dachu kamienicy, pracownie Jakuba Lewińskiego czy Jarosława Eysymonta, Minifot a skończymy w Ogrodach Śródmieście na pokazie strojów z baroku prezentowanych przez Stowarzyszenie Metrum. Można też wybrać się na spacer po Niebuszewie i Pogodnie, gdzie przede wszystkim będzie można zwiedzić pracownie artystek. Ale w żaden sposób nie jest to zobowiązujące, każdy może zwiedzać, jak chce – zaznacza Bajena.

A będzie z czego wybierać. Na stronie https://www.facebook.com/Pracownie.Szczecin/events  można znaleźć bogatą listę wydarzeń. Są warsztaty dla dzieci i rodziców, zajęcia dla seniorów. Będzie można spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie, malarstwie czy śpiewaniu.