Gdzie i kiedy?
Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 7
pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin
piątek, 14 czerwca 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
14 czerwca (pt.) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) odbędzie się kolejny wykład dotyczący Pomorza Zachodniego. Tym razem prelegować będzie dr Kamil Kajkowski, a spotkanie połączone zostanie z promocją jego książki „Magia wojny i wojna magii w świecie dawnych Słowian”.

„Wojna i magia to – jak próbuje wykazać autor niniejszej książki – nierozłączny duet codzienności wczesnośredniowiecznego świata Słowian. Magia przenikała do konfliktów zbrojnych na różnych ich etapach, zarówno przed, w trakcie, jak i po. Związek ten można nazwać intensywnym, a niekiedy i destrukcyjnym. Wynikające z nakazów religijnych powody podjęcia działań zbrojnych czy prowadzone w ich trakcie czynności wymykały się ogólnie przyjętym regułom, a niekiedy nawet przeczyły zdrowemu rozsądkowi. Podróż po intrygującym świecie słowiańskich wojen jest wieloetapowa i zaczyna się w czasach wspólnoty nieznającej wodza, a kończy na zhierarchizowanej monarchii. Autorowi udało się w interesujący i przystępny językowo sposób przedstawić to zagadnienie, bez zawiłości charakterystycznych dla opracowań stricte naukowych, choć książka wyposażona jest w cały aparat pozwalający osobom dociekliwym na samodzielne zgłębianie tematu.”

(z recenzji prof. IAiE PAN dr. hab. Andrzeja Janowskiego)

 

O prelegencie:

Kamil Kajkowski – doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii, kustosz w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie.

Studia na kierunku archeologia ukończył w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor ponad 70 artykułów naukowych opublikowanych w krajowych i zagranicznych periodykach i wydawnictwach pokonferencyjnych. Współautor monografii „Religia Pomorzan we wczesnym średniowieczu”. Aktywny uczestnik konferencji naukowych organizowanych w kraju i za granicą. Jego zainteresowania badawcze związane są przede wszystkim z zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej kultury duchowej wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny Zachodniej, w szczególności zaś Słowiańszczyzny Nadbałtyckiej.