Projekt wystawienniczy polskich, czeskich i słowackich ludzi sztuki, którzy od dawna współpracują ze sobą w ramach wielu działań artystycznych. To międzynarodowa wystawa, w której uczestniczą: Filharmonia w Szczecinie, Uniwersytet Ostrawski, Galeria Sztuki Współczesnej GDM oraz Galeria Jána Koniarka w Trnawie.
Głównym kuratorem projektu jest Tomáš Koudela we współpracy z Terezą Čapandovą, Vladem Beskidem i Andreasem Guskosem. Intencją kuratorską jest przedstawienie sceny sztuki współczesnej, której naturalną częścią są tradycyjne wrażenia i multimedialny wyraz.
Obok rysunku, malarstwa i rzeźby dostępne będą instalacje dźwiękowe, produkcje wideo, ekoartystyczne realizacje czy hybrydowe konstrukcje wizerunkowe produkowane przez sztuczną inteligencję.
Kluczową strukturą merytoryczną jest refleksja nad wyłaniającą się tożsamością tematu postindustrialnych punktów centralnych, które są miejscem pracy i życia osobistego artystów zaangażowanych w projekt.
Niezwykłym akcentem twórczego wdrożenia tematu, jego wspólnym mianownikiem, jest w niejednym przypadku artystyczna transformacja profili egzystencjalnych jako platform do reinterpretacji etycznie heterogenicznego znaczenia czy estetycznie jednorodnych koncepcji wartości świata.
Duch otwarty urzeczywistnia się w świecie i wraz ze światem... Jeśli świat zostanie zrozumiany, jego duch również zostanie zrozumiany, bo ze świata już we wstępny sposób rozumiemy, czym jest SPIRIT OPEN.
Mówiąc prościej: istotą koncepcji wystawy jest eksploracja punktów styku jako ognisk nowego języka współżycia w szerokiej gamie kodów artefaktów, które działają na współczesnej scenie sztuk wizualnych jako echa czasowych horyzontów, pod wpływem których nasza wzajemność może nadawać sens.
Komentarze
0