Gdzie i kiedy?
Courtyard by Marriott, Brama Portowa II
czwartek, 30 listopada 2023, 09:00
Za ile?
darmowe
Już 30 listopada 2023 w hotelu Coutryard by Marriott w Szczecinie odbędzie się druga edycja konferencji naukowo-technicznej H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu”. Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem pod kątem zarówno merytorycznym, jak i frekwencyjnym. Kontynuacja jest pokłosiem dużego zainteresowania oraz faktu, że wodór staje się coraz powszechniejszym tematem gospodarczym, który interesuje naukowców, przedsiębiorców i samorządowców.

30 listopada będziemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także weryfikować tezy i informacje na temat wodoru. Jaka będzie agenda wydarzenia?

– Podczas drugiej odsłony naszej konferencji chcemy przekazać aktualną wiedzę na temat dobrych praktyk w samorządach oraz u dostawców technologii, prowadzonych badań naukowych oraz szerzej o rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i na świecie – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu”. – W pierwszej sesji mamy w agendzie ekspertów zajmujących się planowaniem i finansowaniem przedsięwzięć wodorowych w skali ogólnopolskiej jak np. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale nie zabraknie także międzynarodowych podmiotów jak Air Products, Hynfra czy Port Hamburg, który jest hubem wodorowym łączącym Europę z resztą świata. Następnie, w sesji drugiej porozmawiamy o regionalnych dolinach wodorowych. Zaprosiliśmy przedstawicieli tych dolin, od Pomorza Zachodniego po Podkarpacie. Będzie więc mowa o koordynacji projektów wodorowych i dobrych praktykach. Będą z nami także przedstawiciele wiodących firm, między innymi z Grupy Orlen – dodaje.

Gorącym dziś tematem jest transport na wodór oraz ciepło z wodoru. Dlatego trzecia sesja dotyczyć będzie właśnie transportu, zarówno w ujęciu TSL jak i komunikacji miejskiej. Swoje rozwiązania prezentować będą m.in. nie tylko dostawcy wodoru dla transportu (Air Products), dostawcy autobusów (Mercedes – Daimler Buses) oraz samorządowcy wdrażający nowoczesne rozwiązania ze Szczecina, Poznania i Gorzowa Wlkp. Podjęta zostanie również kwestia finansowania niskoemisyjnego transportu (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Z kolei, w sesji czwartej będziemy zajmować się zastosowaniem wodoru w gospodarce komunalnej, głównie w ciepłownictwie. Gośćmi będą liderzy technologiczni z dużym doświadczeniem w tym zakresie (m.in. ENERTRAG, Szczecińska Energetyka Cieplna, CAC Engineering) oraz samorządowcy, podejmujący ten nowatorski temat (miasta Koszalin, Wałcz).

Jak dodają eksperci Klastra METALIKA dla Przemysłu zapotrzebowanie na informacje: dlaczego wodór jest nam potrzebny? Jak go wykorzystać praktycznie? Jak zdobyć? Ile kosztuje używanie technologii wodorowych? – jest bardzo duże. Konferencja oswaja przedsiębiorców i samorządowców z tym tematem, ale jest jednocześnie okazją do dyskusji oraz zaprezentowania odkryć i obserwacji naukowców z wielu ośrodków akademickich i zróżnicowanych perspektyw badawczych, co szczególnie wspiera Uniwersytet Szczeciński.

– Przez ten rok wiele się wydarzyło. Nasza konferencja jest platformą wymiany wiedzy na temat wodoru i sieciowania współpracy. Samorządy decydują się np. na wprowadzanie inwestycji wodorowych, testowane są autobusy wodorowe, prowadzone są dyskusje o wodorze w ciepłownictwie komunalnym. Naukowcy oceniają dla przedsiębiorców potencjał wykorzystania zielonego wodoru. Widzimy to zarówno w Mieście Szczecin i w Województwie Zachodniopomorskim, a także w wielu innych miastach i regionach. Przez 12 miesięcy wydarzyło się wiele i wciąż liczymy na więcej – mówi prof. Frankowska.

II Konferencja H2Szczecin „Wodór Napędem Regionu” już 30 listopada w Szczecinie.

Rejestracja i więcej informacji: https://h2szczecin.pl/