Gdzie i kiedy?
Brama Portowa 1
czwartek, 30 listopada 2023, 17:30
Za ile?
darmowe
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie oraz Instytut Pamięci narodowej Oddział w Szczecinie zapraszają na kolejne spotkanie z historią. W ramach cyklu Przystanek Historia odbędzie się debata #RODMonline pod tytułem „Polacy Ratujący Żydów – Henryk Sławik i József Antall – bohaterowie trzech narodów"

Henryk Sławik śląski społecznik, który po klęsce we wrześniu 1939 r. znalazł się na Węgrzech i József Antall Senior węgierski urzędnik państwowy w trakcie II wojny światowej od 1940 do 1944 roku uratowali na terenie Węgier co najmniej 5 tysięcy Żydów (niektóre źródła mówią nawet o 15 tysiącach) preparując fałszywe metryki urodzenia i inne dokumenty dla Żydów przybywających na teren Węgier z Polski i innych krajów Europy.

Henryk Sławik po wkroczeniu Niemiec na Węgry w 1944 roku został aresztowany i zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Gusen. József Antall dzięki odwadze Henryka Sławika uniknął aresztowania i przeżył wojnę.

 

Gościem specjalnym będzie Pan Grzegorz Łubczyk, dziennikarz, działacz społeczny i dyplomata, w latach 1997–2001 ambasador RP na Węgrzech, a także autor, publicysta, znawca historii Węgier, scenarzysta i reżyser wielu filmów dokumentalnych i fabularyzowanych o tematyce związanej z historią Węgier z okresu II wojny światowej i Rewolucji Węgierskiej 1956 roku. Miedzy innymi „Życie na krawędzi – Henryk Sławik i Jószef Antall Senior”, „13 lat 13 minut”, „Henryk Sławik polski Wallenberg”, „Węgierskie serce” i inne.

Podczas debaty zostanie zaprezentowany najnowszy film dokumentalny Grzegorza Łubczyka pt. "Sławik po hebrajsku". Jest to zbiór rozmów przeprowadzonych w Jerozolimie z dziećmi – dziś już są to osoby w podeszłym wieku, które zostały uratowane od zagłady dzięki działaniom Henryka Sławika i Józsefa Antalla.