Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki Miasto Szczecin Muzeum Narodowe w Szczecine
ZAPRASZA:
od 11.07 - 16.07
do Kina Plenerowego DZIEDZINIEC MUZEUM NARODOWEGO
Karel Kachýňa – retrospektywa filmowa
Karel Kachýňa (1924-2004), czeski reżyser filmowy. Po ukończeniu FAMU (Filmowá a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní) rozpoczął realizację filmów wspólnie z Vojtechem Jasnym. Samodzielnie tworzył poetyckie filmy, koncentrując się na wewnętrznych przeżyciach młodocianych bohaterów: Za białym murem (1964, nagroda w Locarno), Ja, Julinka i koniec wojny (1965), I znów skaczę przez kałuże (1970, nagroda w San Sebastian). Nie stronił od drażliwej i kontrowersyjnej moralnie tematyki, np. w filmie o tematyce wojennej Wóz do Wiednia (1966, nagroda w Karlowych Warach). Karel Kachýňa i jego scenarzysta Jan Procházka stanowili najbardziej problematyczny - z punktu widzenia władz - duet wśród starszej generacji twórców. Kameralny dramat „Śmieszny pan” zrealizowany przez nich w 1968 r., stanowił ostrą, prowokacyjną historię o śmiertelnie chorym pacjencie, do którego powracają wspomnienia procesów politycznych z lat 50. Ich kolejne dzieło „Ucho” został ukończony jeszcze w ostatnim momencie w 1969 r., lecz po zmianie reżimu trafił na półkę, gdyż historia, którą opowiada stanowiła najostrzejszy atak na praktyki stosowane przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa.
Program:
Poniedziałek, 11 lipca: "Wóz do Wiednia" (1966)
Maj 1945 r., II wojna światowa dobiega końca. Niemcy wieszają męża młodej kobiety, Kristy. Niebawem w jej domu pojawiają się dwaj żołnierze. Jeden z nich jest ciężko ranny. Drugi żołnierz, młody Austriak, rozkazuje kobiecie zawieźć ich do najbliższej wsi austriackiej. Krista ma okazję zemścić się na okupantach...
Wtorek, 12 lipca: "Ja, Julinka i koniec wojny" (1965)
Brutalny świat dorosłych oczami dziecka. Olin jest głównym bohaterem realistycznej historii rozgrywającej się w czasie wojny. W tej strasznej rzeczywistości chłopiec próbuje zachować swoje marzenia i resztki niewinności i otwartości.
Środa, 13 lipca: "I znów skaczę przez kałużę" (1970)
Barwna adaptacja książki australijskiego pisarza Alana Marshalla. Historia chłopca, który po ciężkiej chorobie i ryzykownej operacji potrafił zapomnieć o kalectwie i zrealizować swe marzenia. Bogactwo plastyczne, nastrój poezji, nostalgii, zadumy. Nagroda na festiwalu w San Sebastian, liczne nagrody krajowe.
Czwartek, 14 lipca: "Śmieszny pan" (1969)
Kameralny dramat. Ostra, prowokacyjna opowieść o śmiertelnie chorym pacjencie, do którego powracają wspomnienia procesów politycznych z lat 50., kiedy to został skazany za zdradę państwa, a córka publicznie się go wyrzekła.
Piątek, 15 lipca: "Ucho" (1970).
Głównym tematem tego odważnego filmu jest strach jednostki przed wszechobecną i pozbawioną kontroli dominacją systemu, który zgodnie z zasadą "Ufaj, ale sprawdzaj" wkrada się w prywatność obywateli przy wykorzystaniu ukrytej w mieszkaniu aparatury podsłuchowej.
Sobota, 16 lipca: "Śmierć pięknych saren" (1986)
Film oparty na autobiograficznym opowiadaniu Oty Pavela, przedstawiający losy żydowsko-czeskiej rodziny z Pragi przed i w czasie okupacji niemieckiej.
Komentarze
0