Gdzie i kiedy?
Od: czwartek, 4 czerwca 2015, 22:00
Do: sobota, 6 czerwca 2015, 21:00
Za ile?
wstęp wolny (poza wystawą Pomiędzy w Galerii Gotyckiej)
W najbliższy weekend Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa z m.in. 3-dniowym Jarmarkiem Pomorskim i zjazdem rycerzy.

E U R O P E J S K I E  D N I  P O M O R Z A
5 - 7 czerwca (piątek – niedziela)
wstęp wolny (poza wystawą Pomiędzy w Galerii Gotyckiej)

Europejskie Dni Pomorza to partnerski projekt Stowarzyszenia Dziedzictwa Pomorza im. Bogusława X, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego głównym przesłaniem jest promocja oraz zachowanie i pomnażanie dziedzictwa historyczno-kulturowego Pomorza. Impreza organizowana jest z okazji jubileuszowej 500. rocznicy rodu Trzebiatowskich.

Galeria Gotycka (wejście J z dużego dziedzińca)
Pomiędzy. Malarstwo Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego
06.06 – 07.07.2015

Wernisaż (wstęp z zaproszeniami)
5 czerwca (piątek) o godz. 20.00

Wydarzenia towarzyszące wernisażowi:
- Recital Chopinowski – koncert pianistyczny Izabeli Jutrzenka-Trzebiatowskiej
- Recytacja wierszy Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego

Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski urodził się w Chojnicach 9 lipca 1936 roku. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. W 1939 roku rodzina Trzebiatowskich wraz z trzyletnim wówczas Januszem, została wysiedlona z Chojnic. Artystę nie ominęły więc doświadczenia związane z brutalnością wojny, Powstaniem Warszawskim, hitlerowskim obozem koncentracyjnym i obozem Pruszkow Lager. Po wojnie, wraz z rodziną powrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie, w roku 1954 wyjechał do Krakowa, rozpoczynając studia w Akademii Sztuk Pięknych. Tam też, w Krakowie, mieszka, nieprzerwanie pracuje i tworzy. Bogata osobowość artysty nie pozwala mu skupić się na jednej dziedzinie sztuki, dlatego działa równocześnie na kilku płaszczyznach. Jest malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, scenografem, medalierem i poetą. Na charakter jego twórczości składa się niewątpliwie wiele czynników: wrażliwość, pracowitość, nieprzeciętny talent, wykształcenie, ale także trudne doświadczenia wojenne, które zdominowały dzieciństwo artysty. Dzieła Janusza Jutrzenka- Trzebiatowskiego odzwierciedlają jego system wartości, poglądy na życie oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Jego sztuka jest więc wynikiem radości, smutków i doświadczeń, dzięki którym staje się różnorodna, bogata i prawdziwa, O jej wyjątkowości świadczą także liczby. Dzieła artysty, których ilość przekracza 3000, znajdują się w ponad 9 muzeach na całym świecie, wystawiane były w ponad 30 państwach, a liczba wystaw przekroczyła już pół tysiąca.

Malarstwo Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego, należące do nurtu sztuki intelektualnej, cechuje wielowartościowość, którą buduje za pomocą umiejętnego tworzenia nastroju, trafnego użycia koloru i światła, harmonii barw oraz dążenia do doskonałości formy. Poprzez swoje malarstwo, artysta kreuje rzeczywistość, kształtując sposób jej postrzegania, a także pobudza wyobraźnię, skłaniając do tworzenia skojarzeń i wyzwalania własnych emocji.

Wystawa w ramach obchodów Europejskich Dni Pomorza organizowanych przez Stowarzyszenie Dziedzictwa Pomorza.

Jarmark Pomorski
5 - 7 czerwca (piątek – niedziela), dziedzińce zamkowe

Na dziedzińcach zamkowych wystawione zostaną stoiska, które oferując rękodzieło, pamiątki i regionalne przysmaki, prezentować będą kulturę i walory turystyczne regionu pomorskiego.

Festiwal Kultur Pomorza
6 czerwca (sobota), dziedzińce zamkowe

Na scenie prezentowane będą koncerty muzyki folkowej, jazzowej, alternatywnej i klasycznej. Wystąpią zespoły prezentujące muzykę narodów zamieszkałych Pomorze. Usłyszymy więc melodie: kaszubskie, niemieckie, cygańskie, żydowskie i ukraińskie.

Na małym dziedzińcu odbędzie się Zjazd Rycerzy Pomorskich połączony z Turniejem Rycerskim.

12.00 – 18.00
- Przemarsz korowodu z Wałów Chrobrego na Zamek
- Teatr Pinezka z Gdańska: akt nadania ziemi dzielnemu ludowi z Kaszub
- Zespół teatralny z Wejherowa: akt nadania ziemi Trzebiatowskim
- Zespół Bytów
- Duet Ruach z muzyką żydowską
- Zespół Cierchaj z muzyką cygańską
- Zespół Trzebiatowiacy z muzyką niemiecką
- „Ścinanie kani”: przedstawienie słowiańskiego zwyczaju przez zespół teatralny z Wejherowa

20.00
- Zespół Skład Kolonialny z Bytowa
- Zespół jazzowy Solid Blue
- Gwiazda wieczoru: zespół Czarno-Czarni