Okrągły Stół Szczecin-Berlin oraz konferencja o społecznej odpowiedzialności biznesu i współpracy z organizacjami pozarządowymi – to motywy przewodnie tegorocznej edycji imprezy, która już za dwa tygodnie odbędzie się w Szczecinie.
– Spotykamy się co roku, aby zacieśniać i rozwijać naszą współpracę, ale także aby nawzajem się inspirować. Wierzymy, że te działania na szczeblu regionalnym przyczynia się do dalszego rozwijania współpracy między naszymi krajami – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.
Inauguracja Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej odbędzie się 23 października br. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. W programie znalazły się panele dyskusyjne poświęcony polskim i niemieckim doświadczeniom w obszarach transformacji energetycznej, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz partycypacji społecznej.
Drugiego dnia imprezy, tj. 24 października br. przeniesiemy się do Willi Lentza. Odbędzie się tam konferencja kontynuująca dyskusję na temat współpracy między trzecim sektorem oraz praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem biznesu. O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in.: przedstawiciele polskich i niemieckich fundacji oraz stowarzyszeń.
Rejestracja uczestników trwa do 18 października br.:
dzień pierwszy: https://forms.gle/Vyj6GtdniraGUP9u8
dzień drugi: https://forms.gle/Zru2EtCTkiQfs5NN7
Więcej informacji na stronie: www.dwpn.szczecin.eu
PROGRAM
23 października 2024
10.00-14.30
Okrągły Stół Szczecin-Berlin Społeczna Odpowiedzialność Biznesu oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi
10:00-10:15 Oficjalne otwarcie DWPN 2024
Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin
Cornelia Pieper, Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku
Heiko Miraß, Sekretarz Parlamentarny Stanu kraju związkowego Pomorze Przednie oraz wschodniej Meklemburgii
Adam Palacz, Prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej
10:15-11:15 Panel 1: Skutki transformacji energetycznej w miastach i gminach w Polsce i w Niemczech
Rafał Księżopolski, Kierownik Biura Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Szczecin
Sven Geitmann, wydawca, autor, dziennikarz
Dyskusja
11:15-11:30 Przerwa
11:30-12:30 Panel 2: Stosowanie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w polskich i niemieckich przedsiębiorstwach
Irena Dul, Szczecińska Energetyka Cieplna, Kierownik działu zrównoważonego rozwoju
Nils Busch Petersen, Dyrektor Generalny Związku Handlowego Berlin-Brandenburg e.V.
Dyskusja
12:30-13:00 Przerwa
13:00-14:00 Panel 3: Udział społeczeństwa obywatelskiego w podejmowaniu decyzji przez miasta i gminy – możliwości i ograniczenia
Magdalena Błaszczyk, Dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego w Urzędzie Miasta Szczecin
dr Richard Meng, Fundacja Przyszłość Berlina, Członek Zarządu
Dyskusja
14:00-14:30 Zakończenie i podsumowanie spotkania
Miejsce: Sala Sesyjna Rady Miasta pl. Armii Krajowej 1, Szczecin
10.00 – 14.30
Prezentacja projektu TEMICARE 2.0 – Telemedycznie Zintegrowane Polsko-Niemieckie Centrum Onkologii Dziecięcej w Euroregionie Pomerania 2.0 - zastosowanie i zbadanie innowacyjnych technologii.
Celem projektu jest poprawa stanu zdrowia pacjentów w dziedzinie onkologii dziecięcej dzięki ponadgranicznej współpracy przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii oraz wymiany know-how i kształceniu kadr medycznych po obu stronach granicy.
TEMICARE 2.0 jest kooperacją renomowanych ośrodków z dziedziny onkologii dziecięcej z Greifswaldu, Szczecina, Krakowa i Gdańska, które wykorzystują telemedycynę, VR i sztuczną inteligencję, aby jeszcze skuteczniej leczyć, opiekować się i poprawiać stan młodych pacjentów.
Lekarze i pozostały personel medyczny z placówek uczestniczących w projekcie regularnie spotykają się online, aby zdalnie omawiać przypadki medyczne i wymieniać doświadczenia. Pomaga to w wyborze optymalnych metod leczenia. Placówki partnerskie wyposażone zostaną w zaawansowane okulary VR, przy użyciu których przypadki medyczne omawiane będą z pacjentami i ich rodzinami. Użycie VR pozwoli wejść w skuteczniejszy dialog z młodymi pacjentami, często onieśmielonymi podczas tradycyjnych rozmów z lekarzami.
Rodziny, których dzieci dotknięte są chorobą nowotworową, znajdą odpowiedzi na nurtujące je pytania korzystając z narzędzia online rozwijanego w ramach TEMICARE 2.0. Wykorzysta ono sztuczną inteligencję i bazować będzie na rzetelnej wiedzy medycznej.
Partnerami projektu TEMICARE 2.0 są: Szpital Uniwersytecki w Greifswaldzie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Collegium Medicum, Gdański Uniwersytet Medyczny.
Projekt TEMICARE 2.0 rozpoczął się 1 kwietnia 2024 roku i potrwa do 31 marca 2027 roku.
Jego całkowita wartość to prawie 2,6 mln euro, a 80 proc. tej kwoty pochodzi z dofinansowania z funduszu Interreg VIa, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Miejsce: Stoisko przed Salą Sesyjną Rady Miasta pl. Armii Krajowej 1, Szczecin
24 października 2024
10:00-14:30
Konferencja na temat współpracy między trzecim sektorem oraz praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem biznesu
Moderator – Katarzyna Lament, Baltic Neopolis Orchestra
9:00-10:00 Rejestracja uczestników
10:00-10:30 Oficjalne rozpoczęcie konferencji
Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin
Krzysztof Soska, Prezydent polskiej części Euroregionu Pomerania
Heiko Miraß, Sekretarz Parlamentarny Stanu kraju związkowego Pomorze Przednie oraz wschodniej Meklemburgii
10:30-10:50 Podsumowanie obrad Okrągłego Stołu Szczecin-Berlin
Hubert Pandza, Fundacja Przyszłość Berlina
10:55-11:15 Działalność Ruchowej Akademii Zdrowia na rzecz sportu, rekreacji i turystyki
Robert Szych, Ruchowa Akademia Zdrowia
11:20-11:40 Współpraca z organizacjami pozarządowymi na przykładzie firmy Sanprobi Sp. z o.o.
Nina Manduk-Czyżyk, Sanprobi Sp. z o.o.
11:40-12:00 Przerwa kawowa
12:00-12:20 Mecenat przez wielkie M
Emilia Goch Salvador, Baltic Neopolis Orchestra
12:25-12:45 GF Micromun Instytut Badań Mikrobiologicznych GmbH
Prof. Dr. Beatrice Großjohann, Kierownik Centrum Bioekonomii Anklam
12:45-13:05 Partnerzy zarządzający recoga-bios UG (z o.o.)
Dr. rer. nat. René Glas-Albrecht
Birgit Pscheidl
13:05-13:25 Działalność społeczna wydawnictwa KATAPULT
Andreas Portugal, Project manager w wydawnictwie KATAPULT
13:25-13:50 Przerwa obiadowa
13:50-14:10 Informacje na temat możliwości dofinansowania przedsięwzięć z Programu Interreg VIA
Irena Stróżyńska, Kierownik Wspólnego Sekretariatu Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027
14:10-14:30 Prezentacja projektu dofinansowanego z Programu Interreg VIA pn. POLSMA - Region Pomerania żyje zrównoważonym zarządzaniem
Agnieszka Martini, IHK Ostbrandenburg
14:30 Zakończenie spotkania
Wydarzenia towarzyszące:
25.10.2024 r. godz. 19:00
Koncert Symfoniczny – 140 lat Konzerthausu
Tym koncertem pragniemy uczcić 140. rocznicę powstania szczecińskiego Konzerthausu, który oficjalnie otwarto 18 października 1884 roku. Wznosił się on dokładnie w tym miejscu, w którym dziś stoi Filharmonia. Program tego wieczoru nie mógł być więc przypadkowy. Ze źródeł historycznych wiemy, że ówcześni szczecińscy melomani podczas koncertu otwarcia imponującego gmachu Konzerthausu wysłuchali wielkiego oratorium Stworzenie świata Haydna i to ono właśnie, zupełnie jak 140 lat temu, zabrzmi ponownie w tym samym zakątku Szczecina. Będzie to nie tylko wielkie muzyczne i historyczne wydarzenie, ale także wydarzenie wysoce symboliczne. Choć bryła współczesnej Filharmonii w Szczecinie jest synonimem nowoczesności i przyszłości, to jej fundamenty sięgają głęboko w historię, czyniąc ją spadkobierczynią i kontynuatorką muzycznych tradycji naszego miasta. Muzyczne serce Szczecina od 140 lat bije właśnie tu: przy Małopolskiej 48.
Józef Haydn w jednym z listów napisał skromnie: Być może moja muzyka stanie się źródłem, przy którym człowiek przygarbiony pod ciężarem trosk odnajdzie choć na chwilę spokój ducha i wytchnienie. Stała się ona jednak czymś znacznie większym. Podczas publicznej premiery Stworzenia świata w marcu 1799 roku chętnych do wysłuchania nowego oratorium Haydna w wiedeńskim Burgtheater było tak wielu, że walczono dosłownie o każde miejsce. I choć podczas koncertu na widowni panowała absolutna cisza, gdy wybrzmiała ostatnia nuta, salę natychmiast wypełnił gorący aplauz. Samego zaś Haydna, wówczas już w podeszłym wieku, wiwatujący tłum wielokrotnie wywoływał na scenę. Bilety na kolejne koncerty ze Stworzeniem świata w programie rozeszły się w mgnieniu oka, bijąc wszelkie rekordy sprzedaży.
Inspiracją do napisania dzieła był pobyt kompozytora w Londynie, gdzie zetknął się z monumentalnymi kompozycjami Händla. Wywarły one na nim ogromne wrażenie. Pragnął stworzyć oratorium porównywalnych rozmiarów, napisane na potężny chór, orkiestrę i solistów. Jako człowiek bardzo religijny sięgnął po historię stworzenia świata zawartą w biblijnej Księdze Rodzaju. Utwór składa się z trzech części. Pierwszy, drugi, trzeci i czwarty dzień stworzenia to tematy pierwszej części oratorium, dni piąty i szósty zawarte są w części drugiej. Natomiast część trzecia skupia się na radości Adama i Ewy w ziemskim raju. Oratorium otwiera więc niezwykle przejmująca muzyczna ilustracja chaosu, a następne części prowadzą słuchacza przez kolejne akty boskiej kreacji aż do pojawienia się pierwszych ludzi. Dla Haydna, człowieka bardzo religijnego, Stworzenie świata było swoistym wyznaniem wiary oraz podsumowaniem kompozytorskich dokonań.
Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ul. Małopolska 48, 70-515 Szczecin
25.10.2024 r. godz. 17:00
Wernisaż wystawy pt.: „My też z Pomorza!”
Jesienna wystawa w Książnicy Pomorskiej pt.: „My też z Pomorza!” to prace 15 artystów z Greifswaldu.
Twórczość jaką zaprezentują jest bardzo ciekawa i zróżnicowana. Szczecińscy widzowie będą mogli obejrzeć różne techniki plastyczne, takie jak: malarstwo na jedwabiu, akwarelę, grafikę, malarstwo olejne i akrylowe. Zróżnicowane są również style i tematyka. Artyści szeroko interpretują otaczający ich świat w swojej twórczości. Zobaczymy przedstawione realistycznie i abstrakcyjnie krajobrazy, pejzaże morskie, przyrodę, społeczeństwo i tematykę historyczną. Artyści biorący udział w wystawie: Bernd Anders,Sven Bremer,Eckhard Buchholz,Heike Camp,Karin Ende,Jens Kirsch,Elke Klonikowski,Nadja Klüter,Helmut Maletzke,Stefanie Meinke,Herbert Raddatz Uwe Rieger,Kristian Salewski,Christine Schulz,Burkhard Szymanski tworzą w Greifswaldzie grupę artystyczną o nazwie „ Bunche”. Grupa zrzesza artystów wizualnych i literackich w celu wspierania i szerzenia działalności kulturalnej w regionie. Grupa została założona w 1946 roku przez Helmuta Maletzke i Nicolausa Zaske. Siedzibą grupy jest galeria sztuki i centrum kulturalne „Pommernhus” w Greifswaldzie. Wystawa potrwa do 29 listopada 2024 r.
Miejsce: Książnica Pomorska, Sala pod Piramidą ul. Podgórna 15/16
27.10.2024 r. godz. 12:30
Koncert organowy w Kościele pw. Chrystusa Króla w Skolwinie organizowany przez DK Skolwin
W programie usłyszymy utwory wielkich kompozytorów niemieckich i polskich: Preludium i fugę c-moll J.S. Bacha, Chaconne f-moll J. Pachelbela, Fuga – Bolero M. Sawy, Medytacja F. Nowowiejskiego, Fantazja op. 72 nr 2 C.Ad. Lorenza oraz I Sonatę F-dur Th. A. Volckmara. Wszystkie te utwory wykona szczeciński artysta Piotr Cholewa. Koncert będzie doskonałą okazją do delektowania się pięknem muzyki organowej w wyjątkowej atmosferze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Miejsce: Kościół Rzymskokatolicki Pw. Chrystusa Króla ul. Inwalidzka, Szczecin-Skolwin
Komentarze
0