Krecik? Pierwsze skojarzenie to oczywiście: Czechy! Nie ma chyba na świecie postaci z bajki w tak oczywisty sposób kojarzącej się z krajem, w którym powstała. Krecik, po czesku Krtek, to pierwotnie czechosłowacki, a następnie czeski cykl filmów animowanych dla dzieci. Stworzył go Zdeněk Miler.
Postać Krecika powstała w 1957 roku. Uznany już wówczas twórca, reżyser filmu animowanego, animator Zdeněk Miler otrzymał zlecenie na film edukacyjny, który przedstawiałby produkcję tkaniny. Gotowy film, pokazujący proces powstawania płóciennej koszuli, nasycony był licznymi opisami działania maszyn. Koncepcja filmu nie spodobała się Milerowi. Chciał bowiem, by film zainteresował małych widzów i aby informacje nie były podawane wprost – proces produkcji tkaniny miał stanowić tylko tło dla przygód jakiegoś zwierzątka.
Miler nie chciał naśladować produkcji Disneya, nie chciał więc główną postacią filmu uczynić psa, kota, kaczki czy myszy – zwierzęta te bowiem już w latach 50. były szeroko eksploatowane przez amerykańskie wytwórnie. Istnieje związana z tym anegdota mówiąca, że w poszukiwaniu całkiem nowej postaci do swojego filmu Miler udał się do lasu. Po paru godzinach bezowocnych poszukiwań, zniechęcony, poszedł w kierunku polany. Podążając przed siebie w zamyśleniu, potknął się o kopiec kreta – i tak narodził się Krecik.
Pierwszy film opowiadający o tym, jak Krecik dostał nowe spodenki, powstał w roku 1957. Autor początkowo nie zamierzał tworzyć serialu. Duży sukces filmu o Kreciku sprawił, że Miler postanowił jednak wrócić do swojego bohatera. W roku 1963 powstał kolejny film o Kreciku: Krecik i autko. Był to początek serii, której kolejne odcinki powstawały aż do 2002 roku.
Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad sześćdziesięciu krajach. Jest rozpoznawalny na całym świecie. Autor nieustannie pracował nad jego wyglądem. Współczesny Krecik, w odróżnieniu od tego z pierwszego filmu, jest weselszy i wygląda młodziej. Stał się też bohaterem książeczek dla dzieci i kolorowanek.
Komentarze
0