Gdzie i kiedy?
niedziela, 26 maja 2024, 19:00
Za ile?
25-55 zł
Oto cykl Brillante spotka się z legendą PRL-owskiego kina, bowiem tego wieczoru szczecińscy filharmonicy wykonają muzykę z najbardziej znanych filmów samego Stanisława Barei. To będzie uroczy i przepełniony humorem wieczór w towarzystwie parówkowych skrytożerców, zawodowych mężów-dyrektorów oraz tych, którzy nie są obsługiwani.

Stanisław Bareja był przekonany, że jego filmy nie przetrwają próby czasu. Mało tego: sądził, że są zbyt mocno osadzone w epoce PRL-u i będą bawić widzów góra przez dwa, trzy lata. Tymczasem cytaty z filmów Barei tak mocno wrosły w polski język, że spokojnie mogą stanąć w szranki z klasykami pokroju Mickiewicza czy Wyspiańskiego. Zaś same filmy wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Co więcej: reżyser gromadzi wokół siebie tysiące fanów. Strona Bareizmy wiecznie żywe zrzesza blisko 300 tysięcy osób na Facebooku! W czym tkwi fenomen filmów Barei?

Podczas koncertu nie zabraknie absurdalnego poczucia humoru a là Stanisław Bareja, nagłych zwrotów akcji, zabawy z publicznością, a nawet rekonstrukcji historycznych. Wystąpią nie tylko znamienite gwiazdy (jak choćby uwielbiana w całym kraju Tradycja), ale również krytycy filmowi, cenzorzy, fanatyczni miłośnicy piosenek i Bóg wie, kto jeszcze. Usłyszymy muzykę z filmów Stanisława Barei: od piosenek po czołówki znanych filmów i seriali. Nie zabraknie także wątków szczecińskich, ale… to już jest niespodzianka.

 

ARTYŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Magdalena Małecka-Wippich – scenariusz i reżyseria

Rafał Hajdukiewicz – Konferansjer i obrońca Barei

Marta Uszko – Barejantka

Magdalena Wrani-Stachowska – Tradycja

Maciej Sikorski – Człowiek, który wyśpiewa wszystko

Mateusz Czarnowski – dyrygent, aranżacje