Gdzie i kiedy?
czwartek, 27 czerwca 2013, 18:00
Za ile?
50 zł
Dwie bardzo ciekawe formacje łączące folk z rockiem wystąpią 27 czerwca w Szczecinie !

Jedna z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco. Balkan Beat Box wnosi świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog kultur. Ich muzyka to niewiarygodny konglomerat, obecne są akcenty bałkańskie, bliskowschodnie, afrykańskie, funk, hip-hop, elektronika i rock. Wszystko to w większości utworów okraszone beatem lub tanecznymi melodiami oraz zaangażowanymi społecznie tekstami.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku w Nowym Jorku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot'nez. Również jako DJ'e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffie, a studiował z Yuri Yunakovem - królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tamir również zwiedził już cały świat i produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy. Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra"), rolę komika w TV, występy DJ'skie oraz dwa solowe albumy.

Po debiutanckiej płycie "Balkan Beat Box" (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu - "Nu-Med" (2007). Rok 2008 przyniósł box "Nu Made Remixes and Lives" zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD. W 2010 roku powrócili z albumem "Blue Eyed Black Boy", nagranym z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Najnowszym materiałem  Balkan Beat Box jest wydany w 2012 roku album „Give". Tym razem obeszło się bez gości, a trójka muzyków zamknęła się w studio by nagrać swój najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka. "To jak do tej pory najbardziej hardcorowy nasz album" – mówi Tamir Muskat. Zainspirowany ubiegłorocznymi protestami ludzi na całym świecie – od ruchu Occupy Wall St. poprzez arabską wiosnę, „Give" odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

 

Znakomity nowojorski zespół FIREWATER zagra jako support.

Grupa  istnieje od 1995 roku, a w swoim skladzie ma muzyków związanych z takimi grupami jak Cop Shoot Cop