Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
Od: środa, 20 września 2023, 17:00
Do: sobota, 14 października 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
Wystawa prac Agaty Pełechaty „13 w 13” (Trzynaście plakatów w Domu Kultury „13 Muz” ) to zbiór plakatów wykonanych na przestrzeni ostatnich lat.

Agata Pełechaty – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancuși w Szczecinie. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Grafiki w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie na kierunku grafika. Dyplom magisterski obroniony w Pracowni Znaków i Form Identyfikacyjnych pod kierunkiem prof. Andrzeja Tomczaka, wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Doktorat obroniony w 2023 r. na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie pracuje jako asystentka w pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Od 2001 r. należy do ZPAP Szczecin.

Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Na polu twórczym głównym obiektem jej zainteresowań jest plakat oraz wydawnictwa. W swoich pracach często posługuje się fotografią, rysunkiem z gestu, elementami typografii. Bazuje na wzajemnym oddziaływaniu wymienionych elementów oraz ich relacjach kolorystycznych. Aktywnie uczestniczy w plenerach i warsztatach artystycznych. Bierze udział w polskich i międzynarodowych wystawach. Z dużym zaangażowaniem włącza się lub sama organizuje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Artystka ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz ponad 70 wystaw zbiorowych w kraju i poza Polską.