Gdzie i kiedy?
Pałac Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki
sobota, 27 kwietnia 2024, 17:00
Za ile?
obowiązują zaproszenia i wejściówki
Akademia Sztuki w Szczecinie jest miejscem, w którym od 14 lat wspólną przestrzeń znajdują wszelkie formy sztuki. To jedyna uczelnia artystyczna w Polsce, która łączy kształcenie w sztukach muzycznych i wizualnych. Z okazji urodzin uczelni artyści chcą pokazać, jak wielka siła tkwi w połączeniu wielu dziedzin, czasami z pozoru tak od siebie odległych. Koncert wykonają wspólnie wykładowcy i studenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Warto wspomnieć, że podczas wydarzenia usłyszymy aż dwa prawykonania utworów!

Już 14 lat Akademia Sztuki zmienia Szczecin. Podczas Koncertu Urodzinowego będzie podobnie! „To niezwykłe wydarzenie w skali kraju i świata – dwa prawykonania podczas jednego koncertu”, zauważa Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS „Cieszymy się, że dzięki naszym artystkom i artystom Szczecin będzie w muzycznym centrum wydarzeń”.

 

W pierwszej części koncertu usłyszymy kompozycje dr Piotra Klimka (Wydział Edukacji Muzycznej): cykl składający się z pieśni do słów Williama Shakespeara, poprzedzanych instrumentalnymi preludiami oraz 4-częściową suitę instrumentalną, nawiązującą do słynnego dzieła Maurice Ravel'a („Le Tombeau de Couperin” z 1917 roku), napisaną w hołdzie francuskiemu dramatopisarzowi Jean Baptiste Poquelin'owi (Molierowi). Forma utworu – podobnie jak u Ravel'a – nawiązuje do barokowej suity, nie będąc jednak stylistycznie pastiszem języka muzycznego tamtej epoki. Będzie to prawykonanie tego utworu. Kompozycje znalazły się na premierowej płycie „Preludes and Sonnets” wydawnictwa Small Great Music.

W drugiej części koncertu, odmiennej stylistycznie, zaprezentowane zostanie prawykonanie dzieła dr Radka Wośko (Wydział Instrumentalny), powstałego specjalnie z okazji 14 rocznicy jubileuszu Akademii Sztuki w Szczecinie. Projekt powstał w drodze inspiracji poszukiwaniem nowej tożsamości Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. W konsekwencji powstało dzieło będące połączeniem jazzu i muzyki klasycznej.

Koncert urodzinowy Akademii Sztuki będzie też świetną okazją do ogłoszenia kilku niespodzianek. Szczecin stoi jazzem a Akademia Sztuki w Szczecinie ma z tej okazji dla wszystkich pasjonatów tego muzycznego stylu bardzo dobre, urodzinowe prezenty!