Znana jest data kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. To 6-9 czerwca 2024 r. W Polsce odbędą się one w niedzielę, 9 czerwca. Nie wszyscy wiedzą, że Parlament Europejski to jedyne przedstawicielstwo na poziomie międzynarodowym, w którym to obywatele dokonują bezpośredniego wyboru jego reprezentantów. Dlatego, w tych wyborach tak ważny jest Twój głos.

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbywają się raz na pięć lat. Pierwsze z nich odbyły się w 1979 roku, ostatnie w dniach 23-26 maja 2019 roku. Zgodnie z przepisami, które obowiązują wszystkie kraje unijne, mają się one odbyć w ciągu czterech dni, od czwartku do niedzieli. Posłowie i posłanki Parlamentu reprezentują interesy 450 mln obywateli Unii Europejskiej na szczeblu europejskim. Obecnie zasiada w nim 705 posłów i posłanek. Te 705 osób zostało bezpośrednio wybranych przez obywateli Unii Europejskiej.

Większa liczba posłów

Wiadomo już, że w następnych wyborach, liczba posłów będzie większa. We wrześniu 2023 r. posłowie i posłanki zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim o 15, czyli do 720, na kadencję 2024-2029. Przed każdymi wyborami jest ustalana liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju UE i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.

Jaki będzie podział mandatów w 2024 r.?

Niemcy otrzymają 96 miejsc, Włochy 76. Francja 81 miejsc, czyli o dwa więcej niż w poprzednich wyborach. Więcej miejsc będzie mieć także Polska – 53 zamiast 52, Hiszpania – 61 zamiast 59. Najmniej miejsc otrzymają natomiast Cypr, Luksemburg i Malta – po 6 mandatów. Niewiele więcej otrzyma Estonia: 7 miejsc, a Łotwa i Słowenia po 9 mandatów. Rumunia otrzyma 33 mandaty, Holandia 21, a Belgia 22. Równą ilość – 21 miejsc otrzymają następujące kraje: Grecja, Czechy, Szwecja, Portugalia i Węgry. Austrii przypadnie 20 mandatów, Bułgarii 17, Irlandii 14, natomiast Danii, Finlandii i Słowacji po 15. 12 posłów w PE będzie mieć Chorwacja 12, a Litwa 11.

Siedem ugrupowań politycznych

W Parlamencie Europejskim na dzień dzisiejszy istnieje siedem ugrupowań politycznych. Po zakończeniu wyborów oraz wyłonieniu nowych europosłów, przystępują oni do istniejącego ugrupowania lub tworzą nowe. Oficjalnie zatwierdzona grupa polityczna musi składać się z co najmniej 23 posłów do Parlamentu Europejskiego, wybranych w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich (tj. w co najmniej 7 państwach członkowskich). Poseł do PE może należeć tylko do jednej grupy politycznej. Niektórzy posłowie nie należą do żadnej grupy politycznej, pozostając "niezrzeszeni".

Grupy polityczne mogą zatrudniać personel i korzystać z udogodnień administracyjnych finansowanych z budżetu Parlamentu. Przyznane na partię fundusze mają pokrywać nie tylko koszty administracyjne i operacyjne związane z personelem zatrudnionym przez grupę polityczną, ale również koszty działań politycznych i informacyjnych związanych z działalnością polityczną UE. Nie można ich przeznaczyć na kampanię wyborczą, czy to na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym czy lokalnym. Posłowie tzw. „niezrzeszeni” mogą korzystać z powyższego finansowania.

Czym zajmują się posłowie do Parlamentu Europejskiego?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że reprezentują oni interesy swoich regionów lub miast oraz obywateli europejskich. Słuchają oni opinii ludzi i zgłaszanych przez nich problemów na poziomie lokalnym lub krajowym. Tworzą prawo UE oraz mogą zwracać się z pytaniami do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Głosują i decydują w ważnych sprawach, m. in. takich jak zmiany klimatu, prawa człowieka, bezpieczeństwo UE oraz jej gospodarka.

Jak mogę się przygotować?

Warto przygotować się przed dokonaniem wyboru przy urnie i zapoznać się z poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi na stronie: https://elections.europa.eu/pl/ Możesz też zarejestrować się na portalu wspólnie.eu aby otrzymywać przypomnienia o wyborach i mieć pewność, że nie zapomnisz oddać głosu. Ponieważ im więcej osób głosuje, tym silniejsza staje się demokracja. Zachęcamy także do zapoznania się z aktualnymi informacjami dotyczącymi działań Komisji Europejskiej na stronie www.europedirect-szczecin.eu

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin?

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usług nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Zapraszamy do współpracy!

Wszelkie informacje na temat działalności EUROPE DIRECT Szczecin i organizowanych wydarzeń znajdują się na nowej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

EUROPE DIRECT Szczecin

Kontakt: ul. Kuśnierska 12b, 70-536 Szczecin, tel. + 48 91 421 12 61, http://www.europedirect-szczecin.eu/https://www.facebook.com/edszczecin.

Prawa autorskie:© European Union 2023 - Źródło : EP