Lądowisko dla UFO, całoroczne lodowisko, palmiarnia z motylarnią, oświetlenie Ratusza Staromiejskiego, 2000 nowych miejsc parkingowych, estetyczna toaleta na Jasnych Błoniach, ekoławki i ładowarki USB na przystankach, zwiększenie populacji jerzyków, a może sieć samoobsługowych stacji naprawy rowerów? Mieszkańcy Szczecina po raz trzeci zdecydują na co wydać 6 mln złotych.

Głosowanie na propozycje zgłoszone przez mieszkańców w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 rusza w najbliższy czwartek, 1 października. Na tegorocznych listach znalazło się w sumie 170 projektów, podzielonych na cztery dzielnice: Północ, Zachód, Śródmieście i Prawobrzeże. W tym roku nie ma listy projektów ogólnomiejskich.

- Mieszkańcy, jak zwykle zresztą, popisali się inwencją i kreatywnością. Niektóre z projektów są naprawdę bardzo oryginalne – mówił wiceprezydent Krzysztof Soska podczas konferencji prasowej zapowiadającej głosowanie.

Jednak nie chciał wskazać, które mu się podobają, tłumacząc to „nieuczciwą promocją”. Szczegółowe informacje o wszystkich projektach dostępne są tutaj

- Na pewno w każdej dzielnicy do realizacji zostaną przeznaczone co najmniej dwa projekty – zaznaczał Paweł Szczyrski, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych UM Szczecin. To dlatego, że na każdą z dzielnic przeznaczone jest 1,5 mln złotych, a wartość zgłaszanego projektu nie mogła przekroczyć 1,35 mln złotych.

Maksymalnie trzy głosy

W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego można zagłosować tylko raz, oddając maksymalnie trzy głosy na propozycje z dowolnie wybranej dzielnicy lub dzielnic. Głosować można na dwa sposoby: w formie elektronicznej za pośrednictwem stron www.konsultuj.szczecin.pl i www.sbo.szczecin.pl albo papierowej w wyznaczonych punktach, tj. w urzędzie miasta przy pl. Armii Krajowej (pn. – pt.: 7:30 – 16:00), filii urzędu miasta na Prawobrzeżu (pn. – pt.: 8:00 – 16:00), a we wtorkowe i czwartkowe popołudnia (g. 16:00 – 19:00) także w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Wojska Polskiego 2 i ul. Rydla 93.

Z tej pierwszej formy głosowania mogą skorzystać wyłącznie osoby zameldowane w Szczecinie. Osoby, które zamieszkują, studiują oraz uczą się w Szczecinie, ale nie posiadają meldunku, muszą głosować w formie papierowej. Aby zagłosować trzeba mieć ukończone 16 lat i znać swój numer PESEL.

Głosowanie zabezpieczone SMS-ami

W tym roku głosowanie elektroniczne będzie zabezpieczone SMS-ami.

- Jest związane to z tym, że chcemy się bardziej zabezpieczyć przed ewentualnymi próbami fałszowania wyborów. W zeszłym roku odkryliśmy 20 głosów oddanych przez osoby zmarłe – wyjaśnia Szczyrski. - Do punktów głosowania trzeba przyjść osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nie ma głosowania przez pełnomocnictwo. Nie ma też możliwości przyniesienia 500 kart pozbieranych od sąsiadów i znajomych - dodaje.

Weekend z budżetem

W ostatni weekend przed zakończeniem głosowania, tj. 17 i 18 października, głosować będzie można także w wybranych centrach handlowych. - Zorganizujemy weekend z budżetem obywatelskim i uruchomimy specjalne punkty do głosowania w Centrum Handlowym Kaskada i Outlet Parku. Głosować będzie można w godz. 11:00 – 17:00 – zapowiada Szczyrski.

Głosowanie w ramach SBO 2016 potrwa do 21 października. - Po tym terminie będziemy chcieli jak najszybciej ogłosić projekty, które wygrały – zaznacza Soska. - Na pewno będzie potrzebnych kilka dni, aby te głosy papierowe wprowadzić do systemu - mówi Szczyrski. - Z kolei w sytuacjach niejednoznacznych o wyborze zwycięskich projektów będzie decydował powołany zespół ds. budżetu obywatelskiego.

To już III edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory udało się zrealizować dwa zwycięskie projekty z pierwszej edycji, tj. rower miejski i rewitalizację Stawu Brodowskiego. Projekty wybrane w ubiegłym roku są w trakcie realizacji.