Zdrowe żywienie to temat popularny, ale zarazem traktowany nieco ogólnikowo. Zazwyczaj kojarzony jest z restrykcyjną dietą albo z jedzeniem warzyw. Tymczasem i jedno i drugie skojarzenie jest dużym uproszczeniem. Przyda się więc nieco bardziej dokładne spojrzenie na tę kwestię. Sprawdź co warto wiedzieć o zdrowym żywieniu.
- Nowe smaki i urozmaicony jadłospis
Jeśli zdrowa dieta kojarzy Ci się wyłącznie z jedzeniem kremów z warzyw i chrupaniem marchewki, to jesteś w błędzie. Owszem, warzywa stanowią ważny składnik diety, ale nie jedyny. W każdym produkcie znajduje się nieco inny zestaw witamin i minerałów, więc, żeby zapewnić organizmowi kompleksowe odżywienie, trzeba sięgać po urozmaicone posiłki. Oprócz warzyw i owoców uwzględnij w swojej diecie także nabiał, produkty zbożowe, ryby, bakalie, a w ograniczonych ilościach również mięso. Co więcej, nie bój się eksperymentować z nowymi smakami. Okonomiyaki, Surströmming, natto – za tymi nazwami kryją się egzotyczne, ale zarazem zdrowe potrawy. Jeśli lubisz testować smak nowych potraw, warto sięgnąć także po krem z kasztanów jadalnych albo po wypieki sporządzone z mąki kasztanowej. Kasztany jadalne to prawdziwy rarytas, o którym rozpisywała się średniowieczna mniszka, Hildegarda z Bingen. Jej zdaniem, przynoszą ulgę w każdej dolegliwości. Kasztany jadalne i przygotowane z nich produkty dostępne są tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/kasztany-jadalne-produkty.
2. Jakość produktu
Przy okazji zakupów w sklepie wielkopowierzchniowym kupujesz kilka kilogramów warzyw i owoców, więc z dumą myślisz o swoich nawykach żywieniowych? W takim myśleniu może kryć się pułapka. Niestety warzywa i owoce, które możemy znaleźć w olbrzymich sieciach handlowych, nie zawsze są odpowiedniej jakości. Niewłaściwie przechowywane i transportowane, nasączane olbrzymimi ilościami konserwantów mogą przynieść zdrowiu więcej szkody niż pożytku. Dlatego właśnie musimy zwracać większa uwagę na jakość produktu. Trudno odróżnić dobre warzywa od tych gorszych, więc najlepiej kupować je od zaufanego rolnika na lokalnym ryneczku. Możesz też zamówić produkty przez Internet w sklepie ekologicznym online. Jeśli hodujesz zwierzęta gospodarskie, staraj się jak najlepiej dbać o ich dobrostan. Przynajmniej raz na jakiś czas zapewnij im możliwość wolnego wybiegu, a ponadto wzbogacaj ich dietę w suplementy, które możesz kupić tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/zootechnika-suplementacja-zwierzat. Takie działania przekładają się potem na jakość mleka, jaj czy mięsa.
- Regularne pory posiłków
Pory posiłków mają znaczenie. W ciągu dnia organizm musi otrzymywać kolejne porcje energii, z kolei w nocy wskazana jest ok. dwunastogodzinna przerwa. Trzeba więc zacząć planować nie tylko skład posiłku, ale też porę jego jedzenia. Śniadanie powinno się jeść mniej więcej do godziny po przebudzeniu, najlepiej miedzy 8:00 a 10:00. W ten sposób pobudzisz metabolizm do działania. Nic więc dziwnego, że jedzenie śniadań pomaga… schudnąć. Pomijanie tego posiłku jest dużym błędem. Kolejne posiłki spożywaj co 3-4 godziny. Kolację jedz 2-3 godziny przed snem, żeby nie obciążać na noc układu pokarmowego. Oczywiście ważna jest także wielkość posiłków. Najbardziej obfite powinno być śniadanie, za to na kolację lepiej zjeść niewielką porcję lekkostrawnych produktów.
- Produkty „zakazane”
Jeśli chcesz wdrożyć zasady zdrowego stylu życia musisz wiedzieć co jeść, ale też czego lepiej unikać. Jednym z głównych wrogów naszego zdrowia jest cukier. Tymczasem przeciętny Polak zjada aż kilkadziesiąt kilogramów cukru rocznie! Skutki takiego stanu rzeczy mogą być opłakane. Cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, choroby serca – lista zagrożeń jest o wiele dłuższa. Co więcej, cukier znajduje się nawet tam, gdzie zupełnie się go nie spodziewamy np. w płatkach śniadaniowych, sosach, fit batonach czy w żurawinie. Warto więc przynajmniej zrezygnować z kupowania słodyczy. W odstawkę powinny pójść także napoje gazowane, słodzone soki, chipsy i Fast foody.
- Nawodnianie organizmu
Wiele osób zapomina o regularnym wypijaniu szklanki wody. Tymczasem woda bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jej deficyt odbija się na zdrowiu, wyglądzie i samopoczuciu. Pamiętaj więc, że trzeba pić co najmniej 2 litry wody dziennie, choć dokładna ilość zależna jest od Twojej wagi. Jeśli ciągle zapominasz o nawadnianiu, możesz ściągnąć specjalną aplikację, która w regularnych odstępach czasu będzie przypominać Ci o wypiciu szklanki wody.
Zdrowa dieta to coś znacznie więcej niż jedzenie warzyw. To testowanie nowych smaków, sięganie po urozmaicone posiłki, dbanie o jakość produktów i spożywanie ich w regularnych odstępach czasu. Na efekty nowych nawyków żywieniowych nie trzeba będzie długo czekać. Zyskasz więcej energii do działania, poprawisz wygląd skóry, włosów i paznokci, a ponadto ograniczysz ryzyko chorób cywilizacyjnych.
Komentarze
0