Programy typu "the talent show" cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Chętnie śledzimy zmagania uczestników na srebrnym ekranie. Z przyjemnością podziwiamy ich umiejętności. Być może czasem im zazdrościmy. Dziś chcemy przyjrzeć się jednemu z najpopularniejszych programów tego typu. "The Voice Kids" - czyli odsłonie słynnego talent show "The Voice", ale w wersji dla młodszych uczestników.
The Voice Kids w Polsce
Zaczniemy nietypowo, ponieważ od polskiej edycji. Startowy odcinek miał swoją premierę pierwszego stycznia 2018. Program wygrała niezwykle utalentowana Roksana Węgiel (przy okazji zapraszamy na koncert Roksany, bilety można znaleźć tutaj https://biletyna.pl/koncert/Roksana-Wegiel). Ale młodziutka artystka wdarła się przebojem nie tylko na polskie sceny. Odniosła także ogromny sukces podczas Eurowizji dla dzieci. Dodatkowo w 2019 roku wydała swój pierwszy album.
Od tego czasu "The Voice Kids Poland" miał już cztery sezony. Show co roku jednoczy liczne grono fanów. Zwyciężczynią tegorocznej edycji jest Sara Egwu-James. Piosenkarka zapewniła sobie pierwsze miejsce brawurowym wykonaniem "The Greatest Love of All" Whitney Houston. Wszystkie edycje programu pokazały, że polska młodzież jest niezwykle utalentowana.
The Voice Kids na świecie
A jak to się zaczęło? Początki franczyzy "The Voice" wiążą się z Holandią. Twórcą show jest producent telewizyjny John de Mol, który zresztą odpowiada za inny hit telewizyjny, Big Brothera. De Mol szukał alternatywy dla słynnego Idola oraz The X Factor. Wydawałoby się, że wyzwanie jest karkołomne i że ciężko będzie wynaleźć formułę typu talent show na nowo. Ale wtedy de Mol zaproponował "ślepe przesłuchanie".
Jurorzy mieli być zwróceni tyłem do wykonawców. Powód? De Mol chciał, żeby sędziowie skupili się wyłącznie na możliwościach wokalnych uczestników. W ten sposób mieli wyłonić faktycznie najlepszych piosenkarzy i piosenkarki. A nie, co często zdarza się w show-biznesie, najlepiej wyglądających. Program okazał się hitem i już w 2010 wiele krajów zaadaptowało swoją własną formułę.
The Voice Kids jest więc rezultatem sukcesu oryginalnej wersji. Tym, co odróżnia The Voice od innych programów tego typu, jest mniejsza liczba uczestników. Przykładowo w pierwszej turze The Voice Kids Poland udział bierze "zaledwie" 100 osób. Wyłania się ich na podstawie precastingów, które nie są emitowane w telewizji. Następnie wybrane osoby biorą udział w castingu telewizyjnym. Wygrani, czyli 72 osoby, dzieleni są na cztery drużyny, a ich trenerami są sędziowie programu.
A jak wygląda kwestia wieku uczestników? W The Voice Kids Poland mogą wziąć udział dzieciaki w wieku od 8 do 14 lat. W szczególnych sytuacjach uczestniczyć mogą też artyści w wieku 7 i 15 lat. Wymaga to jednak specjalnej zgody producentów. Wygrana w programie to własny singiel wydany z Universal Music Polska oraz stypendium w wysokości 50000 zł.
A Wy? Lubicie programy typu "talent show"?
Komentarze
1