Już za kilka dni szczeciński magistrat ma podpisać umowę z warszawską firmą na przeprowadzenie inwentaryzacji drzew. Jej pracownicy będą musieli ocenić, czy dany okaz wymaga interwencji oraz wskazać konieczne do wykonania zabiegi pielęgnacyjne. Będą mogli także zadecydować o zdjęciu kostki kamiennej, betonu i płyt chodnikowych w celu poprawy warunków życia drzewa.
Pierwszy etap inwentaryzacji szczecińskich drzew przeprowadzi warszawska firma Taxus UL, która posiada 10-letnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu urządzania lasu i ochrony przyrody. Jak czytamy na ich stronie, w zespole znajduje się około 30 doświadczonych pracowników.
Na pierwszy ogień pójdzie zieleń urządzona
Magistrat zamierza „zbadać” wszystkie okazy znajdujące się na miejskich gruntach, rosnące na terenach zielonych i w pasach drogowych, a także towarzyszące zabudowie.
– Jednak ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia, jego realizacja musi być rozłożona na kilka etapów – podkreśla Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego magistratu. – Rozpoczęcie tego zadania oznacza zupełnie nową jakość w zarządzaniu i pielęgnacji drzew.
Pierwszy etap obejmie wszystkie tereny zieleni urządzonej – skwery, parki i zieleńce zarządzane przez Zakładu Usług Komunalnych. Tym samym będą to m.in. park im. Stefana Żeromskiego, park im. gen. Władysława Andersa, Jasne Błonia, park im. Stanisława Nadratowskiego.
Inwentaryzacja będzie polegać przede wszystkim na zebraniu podstawowych informacji o gatunku, obwodzie pnia, wysokości, średnicy korony, fazie rozwoju. Każde drzewo otrzyma także swój indywidualny numer, czyli swoisty PESEL, który będzie podstawą do jego identyfikacji.
– Numer zostanie umieszczony na drzewie w postaci niewielkiej czarnej tabliczki z nadrukiem, przybitej szpilka arborystyczną na wysokości około 2,5 metra – tłumaczy S. Cyza-Słomska.
Ocenią, czy drzewo wymaga interwencji
Pracownicy firmy TAXUS UL będą musieli także ocenić, czy drzewo wymaga interwencji oraz wskazać konieczne do wykonania zabiegi pielęgnacyjne, np. usunięcie suchych gałęzi, uzupełnienie ściółki, cięcia formujące młodych drzew. Będą mogli także zadecydować o zdjęciu nawierzchni utwardzonej w celu poprawy warunków życia drzewa.
– W trudniejszych przypadkach, kiedy zaistnieje podejrzenie, że drzewo może mieć osłabioną statykę lub jego kondycja jest silnie osłabiona, będzie wystawiane zalecenie wykonania pełnej inspekcji drzew – dodaje rzecznik prasowa szczecińskiego magistratu.
Wszystkie dane zebrane na temat drzewa, wraz z jego numerem, lokalizacją oraz fotografią zostaną wprowadzone do aplikacji Greenspaces, która służy do tworzenia bazy danych miejskich terenów zieleni.
„Ważny krok do poprawy stanu starych okazów”
Marta Safader-Domańska tłumaczy, że inwentaryzacja jest „pierwszym etapem tworzenia kompleksowego systemu opieki nad drzewami”.
– To szczególnie ważne w kontekście zwiększenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, skutkujących niszczeniem drzew i obiektów znajdujących się w ich otoczeniu – podkreśla ogrodnik miasta, podając jednocześnie przykład: – Właściwie wykonane wiązania konarów lub cięcia koron, zmniejszające siłę naporu wiatru, będą ograniczać szkody materialne i ratować drzewa przed zniszczeniem.
Jednocześnie Marta Safader-Domańska zapewnia o słuszności przeprowadzenia inwentaryzacji. – Jest ważnym krokiem do poprawy stanu pięknych, starych okazów drzewa oraz objęcia właściwą opieką także tych młodych, które będą przyczyniać się do poprawy jakości życia przyszłych pokoleń szczecinian.
Firma TAXUS UL na wykonanie zadania będzie miała 90 dni od momentu podpisania umowy, które ma nastąpić w najbliższych dniach. Koszt prac to blisko 138 tysięcy złotych.
Komentarze
0