Rosnące koszty ogrzewania zwiastują podwyżki opłat czynszowych. Jak wygląda kwestia rozliczania kosztów ogrzewania, gdy mieszkanie podlega pod wspólnotę mieszkaniową?
Opłaty za mieszkanie mogą wzrosnąć
Wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych, w których funkcjonują spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe już otrzymało informację o podwyżkach kosztów ogrzewania. Niestety nadchodząca zima może mocno uderzyć po kieszeniach nie tylko posiadaczy domów jednorodzinnych, ale też tych, którzy mieszkają w blokach.
Ponieważ koszty ogrzewania są trudne do oszacowania przed nastaniem sezonu grzewczego, a nawet w jego trakcie, zazwyczaj opłata za ogrzewanie pobierana jest co miesiąc na zasadzie ryczałtu. Gdy kończy się sezon grzewczy, porównywane są realne koszty z pobranymi opłatami. W ten sposób często powstaje nadpłata lub niedopłata. Ponieważ koszty energii i ogrzewania przy pomocy niemal każdej metody grzewczej wzrosły, wspólnoty mieszkaniowe mogą podnieść stawki już teraz, by na wiosnę mieszkańcy nie byli zaskoczeni wysokimi niedopłatami do pokrycia.
Zmiana wysokości comiesięcznych opłat wymaga odpowiedniej uchwały wspólnoty mieszkaniowej By wspólnota mieszkaniowa mogła legalnie i bez sprzeciwu mieszkańców podnieść comiesięczne zaliczki na ogrzewanie, konieczna jest odpowiednia uchwała. Jest to jednak jedynie formalność, gdy podwyżki są uzasadnione rosnącymi kosztami energii i gazu.
Wiele wspólnot mieszkaniowych uchwaliło podwyżki zaliczek na ogrzewanie już w lecie lub we wrześniu. Od dłuższego czasu prognozowano bowiem podwyższenie kosztów energii, gazu i ciepła sieciowego. Odpowiednio wcześniej zaplanowane podwyżki pomogą zniwelować ten szok cenowy i sprawią, że w kolejnym roku mieszkańcy bloków nie będą mieli potężnych zaległości do pokrycia, a te na pewno powstałyby, gdyby pobierano od nich niezmienną kwotę, nie bacząc na dużo wyższe realne koszty ogrzewania.
Coraz więcej osób rozgląda się za mieszkaniami tanimi w utrzymaniu
Przy zakupie mieszkania można kierować się wieloma kryteriami. Zazwyczaj kluczowe kwestie to cena lokalu oraz jego lokalizacja. Dziś, coraz częściej, kupujący zwracają uwagę również na kwestie związane z utrzymaniem obiektu. Gdy ceny prądu i gazu, a także ciepła sieciowego są coraz wyższe, nic dziwnego, że właśnie na kwestię kosztów utrzymania zwraca uwagę niemal każda osoba, która poszukuje mieszkania na sprzedaż Szczecin. Największe miasto województwa zachodniopomorskiego to ceniona przez deweloperów lokalizacja. Powstają tu liczne nowe inwestycje. Budynki są dobrze zaizolowane, wyposażone w okna o dobrych parametrach termicznych, a niektóre osiedla korzystają nawet z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu koszt utrzymania mieszkania powinien być niższy. Planując zakup nieruchomości dla siebie lub na wynajem, warto rozejrzeć się za lokalem z nowego budownictwa, by mieć pewność, że mieszkanie będzie ciepłe, dobrze zaizolowane i w miarę niedrogie w utrzymaniu. Choć lokale w zabytkowych kamienicach mają swój urok, a mieszkania w starszych blokach z wielkiej płyty są tańsze w zakupie, różnica w cenie zakupu mieszkania może okazać się znikoma, gdy porówna się koszty utrzymania w sezonie grzewczym.
Komentarze
0