To jeszcze nie pełnoformatowy Kontrapunkt, ale już we wrześniu będzie można choć trochę poczuć jego niesamowity klimat. Organizatorzy zaprezentują Prolog, by już teraz przygotować nas na kolejną edycję w przyszłym roku.

Wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne uniemożliwiają zrealizowanie Kontrapunktu w pełnej jego formule – z nurtem konkursowym, OFF Kontrapunktem i wydarzeniami towarzyszącymi. To wszystko dopiero wiosną 2021 roku.

Jednak by już teraz ukoić serca stęsknionych za wydarzeniami kulturalnymi organizatorzy postanowili zwrócić uwagę na święto teatru znacznie wcześniej. „Prolog 55. Kontrapunktu” to wydarzenie, które ma być wstępem do kolejnej, przyszłorocznej edycji. Mottem tego wydarzenia będzie Prawda, jedna z podstaw postrzegania świata przez Platona.

Prolog 55. Kontrapunktu odbędzie się między 10 a 13 września 2020 roku. Wiodącą sceną będą przestrzenie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wydarzeń plenerowych będzie można szukać na placu Solidarności oraz przy Nabrzeżu Starówka na Łasztowni. A na scenie Domu Kultury 13 Muz zostanie zaprezentowane przedstawienie dla najmłodszych widzów.

Co zobaczymy?

Wydarzenia Prologu 55. Kontrapunktu to powrót do niezwykłego projektu „Teatr na Faktach” prowadzonego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, którego celem jest popularyzacja teatru dokumentalnego. To prawdziwie historie, wspomnienia i przeżycia jednostki stają się punktem wyjściowym spektakli. Celem projektu jest przybliżenie mało popularnego w Polsce dosłownego przedstawiania świata na scenie.

Pięć spektakli poruszy różnorodną tematykę dnia codziennego. Przedstawią świat w obliczu pandemii i izolacji z nią związanej. Ukażą lęki, marzenia, strach i złość członków społeczności LGBT+, którzy żyją w erze po „tęczowej zarazie” i „ideologii gender”. Obnażą rzeczywistość korporacyjnej egzystencji. Rozprawią się z samotnością wynikającą z utraty najbliższych. Przybliżą głośną sprawę Igora Stachowiaka, która odbiła się szerokich echem w Polsce.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie słynny spektakl „Carmen Funebre”. Sięga on po efektowne rzeczy: szczudła, ogień, efekty świetlne, poruszającą muzykę. Przedstawienie będzie dedykowane Białorusinom, by okazać solidarność z narodem walczącym o wolność. Tłem widowiska będzie iluminacja na fasadzie Filharmonii im. M. Karłowicza w barwach flagi Białorusi. Dodatkowo będzie można obejrzeć Oliviera de Sagazana, wybitnego performera, w spektaklu „Transfiguration”. Interesująco zapowiada się plenerowy pokaz „To nie tam, to tamtędy” zwracający uwagę na znaczenie jednostki w tłumie. Skierowane do najmłodszych widzów przedstawienie „W stronę słońca” to pretekst do rozmowy o przemijaniu. O tym, jak marzenia nie zawsze mogą się spełnić i o tym, jak i czy w ogóle można przygotować się na odchodzenie. Teatr może stanowić realne narzędzie zmiany, które wesprze w trudnych rozmowach, wywoła dyskusje albo zacznie rozważania na trudne tematy.

Codziennie po zakończonych spektaklach odbędą się nieformalne spotkania, rozmowy i dyskusje w Piwnicy Kany.

Bilety oraz wejściówki dostępne on-line na ww.bilety.fm oraz stacjonarnie w punkcie Bilety.fm w CIKiT w Zamku Książąt Pomorskich.

Harmonogram Prologu 55. Kontrapunktu można znaleźć na Facebooku Festiwalu Kontrapunkt: https://www.facebook.com/FestiwalKontrapunkt/.