Rewitalizacja śródmieścia, przejrzystość życia publicznego, zwiększenie skali decyzyjności obywateli Szczecina i wsparcie lokalnych przedsiębiorców – tak wygląda zarys programu Przemysława Urbańskiego – kandydata na prezydenta z komitetu Wygrajmy Szczecin.
Przemysław Urbański jest 37-letnim analitykiem systemów komputerowych. W wieku 24-lat, po ukończeniu szczecińskiej uczelni wyjechał na emigrację zarobkową. Przez 10 lat zdobywał doświadczenie zawodowe w Zurychu, Londynie, Cambridge oraz Frankfurcie nad Menem. Spędził około trzy lata podróżując po różnych zakątkach świata, m.in. Indie, Nepal, Tajlandia, Senegal, Kenia, Tanzania. W czasie swoich podróży pracował jako wolontariusz tworząc wsparcie informatyczne dla międzynarodowych organizacji humanitarnych, takich jak Volunteer Tibet, Calcutta Rescue, Tostan.
W 2011 roku Urbański powrócił do kraju. Nawiązał nieformalną współpracę ze Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska Watchdog Polska, dla której nieodpłatnie stworzył "Totalny Rejestr Umów Publicznych".
Przemysław Urbański twierdzi, że kandyduje ponieważ w zbliżających się wyborach zarówno on sam, jak i wiele innych osób, nie mają na kogo głosować. Ma za to wiele obiekcji i zarzutów wobec obecnej władzy i nie chce jej kontynuacji.
Kandydaci partyjni są tak słabi jak partie, z których się wywodzą, często nie mają przygotowania merytorycznego, ani własnego pomysłu na Szczecin – swoje propozycje programowe zaczerpnęli prosto z postulatów organizacji pozarządowych lub zasłyszanych rozwiązań, w tym z naszego programu. Niosą je w tej kampanii na wyborczych sztandarach, ale podczas swojej dotychczasowej działalności politycznej, kiedy mieli szansę się wykazać, zrobili niewiele, żeby je realizować. - mówi Przemysław Urbański.
Jako kandydat na Prezydenta Miasta Szczecin, zamierza zapewnić:
1. Faktyczną przejrzystość życia publicznego w tym m.in. publikację rejestru wszystkich wydatków Miasta i gwarantowany dostęp do informacji publicznej. Podniesienie standardów pracy wydajności administracji publicznej w celu zmniejszenia deficytu budżetu miasta,
2. Wsparcie lokalnych przedsiębiorców, m.in. poprzez stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości, czyli miejsca gdzie młodzi przedsiębiorcy będą mieli możliwość nieodpłatnego najmu biurek systemie open space, aby mogli wzajemnie się inspirować i budować zespól do wspólnych projektów biznesowych,
3. Zwiększenie skali decyzyjności obywateli Szczecina m.in. poprzez utworzenie oddzielnego biura ds. partycypacji społecznej. Wdrożenie rzeczywistych konsultacji społecznych zarówno w kwestiach wydatków publicznych i inwestycji, jak i projektowania przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom, a także rozwiązywania problemów społecznych. Modyfikacja struktury Rad Osiedli, aby ich działalność wychodziła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców,
4. Rewitalizację śródmieścia mająca na celu przede wszystkim jego ożywienie i zasiedlenie, m.in. poprzez aktywizację społeczną, pracę socjalną, poprawę bezpieczeństwa zrównoważony transport przy mniejszym udziale ruchu samochodowego, tak aby życie w śródmieściu stało się atrakcyjne.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.
Zobacz także:
Komentarze
2