Długa i burzliwa dyskusja poprzedziła głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Piotrowi Krzystkowi za 2021 rok. Niestety, radni miejscy dużo czasu poświęcili na polityczne wypowiedzi, które niewiele miały wspólnego ze stanem grodu Gryfa. „Był szyderczy śmiech, ironie, popisy wokalne. A tak naprawdę, widzimy jak nasze miasto przeżywa niesamowity rozwój” – mówiła przewodnicząca Rady Miasta Szczecina Renata Łażewska.
Podczas dyskusji nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Szczecina za 2021 rok, radni miejscy nie odpuścili politycznych przepychanek. Po raz kolejny politycy Prawa i Sprawiedliwości chwalili działania rządu i ich wpływ na samorządy, a rajcy Koalicji Obywatelskiej krytykowali rosnącą inflację, wysokie raty kredytów, podwyżki cen energii.
Radni PiS i „10 grzechów prezydenta Piotra Krzystka”
Radni Prawa i Sprawiedliwości bardzo długo i szczegółowo omawiali stworzoną przez siebie listę „10 grzechów prezydenta Piotra Krzystka”. Włodarzowi Szczecina wytknęli m.in. „armagedon drogowy”, „zwijanie się komunikacji miejskiej”, „pierwsze miejsce w piątce najbardziej zadłużonych polskich miast”, „niegodziwe wynagrodzenia pracowników jednostek miejskich”, „drożyznę po szczecińsku”, „wyludnianie się miasta”, „politykowanie”.
– Miasto zwija się i zarasta. Jadąc ulicami widzimy wielkie chwasty. Słyszymy, że to kwestia ekologii, a jednocześnie wydawanych jest 100 tysięcy złotych na ochronę prezydenta – krytykował Dariusz Matecki.
– Dlaczego ludzie mieszkają w jaskiniach? Wiele osób mieszka w lokalach pełnych wilgoci, pleśni i zagrzybiałych. Tak żyją szczecinianie w XXI wieku – mówiła Agnieszka Kurzawa.
– Nie można mówić o tym, że gmina idzie w dobrym kierunku, kiedy jej pracownicy są źle wynagradzani – wtórował Krzysztof Romianowski.
– Za mało wydajemy na promocję miasta. Powtarzam to z uporem maniaka, ale budżet wyglądałby wtedy znacznie lepiej – dodał Robert Stankiewicz.
„Miasto udające nowoczesność”
Przeciwna udzieleniu wotum zaufania dla prezydenta Piotra Krzystka była również niezrzeszona radna Edyta Łongiewska-Wijas.
– Gdyby zarządzanie miastem można było sprowadzić do budżetu i matematyki, to wystarczyłby tylko kalkulator. Ale potrzebne jest jeszcze serce i rozum. Poruszam sferę mi najbliższą. Wynika z niej obraz Szczecina, który na siłę chce udawać miasto dużo bogatsze i atrakcyjniejsze niż jest w istocie.
Dla niezrzeszonej radnej, gród Gryfa to „miasto udające nowoczesność”. – Rozum, który objawia się w decyzjach ostatniego roku, jest cyniczny i krótki. A największy poryw serca pana prezydenta wzbudziło pozowanie z pomnikiem Krzysztofa Jarzyny. To dla mnie zbyt mało, aby pozytywnie opowiedzieć się za absolutorium prezydenta.
„Szczecin poradził sobie bardzo dobrze”
Innego zdania, niż radni PiS, byli koalicjanci prezydenta Szczecina. Radny Koalicji Obywatelskiej Łukasz Kadłubowski uważa, że pomimo trudnego 2021 roku, „Szczecin poradził sobie bardzo dobrze”. Odniósł się także do problemów wymienionych przez radnych PiS:
– One są bardzo istotne, ale nie rozwiążemy ich bez dodatkowych funduszy. Chciałbym, żeby dochody Szczecina rosły tak szybko jak dochody niektórych radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy z pewnością łatwiej byłoby nam walczyć z zadłużeniem.
– Jako radni powinniśmy debatować o stanie gminy w roku 2021. Pomijając wszelkie działania na krajowej scenie politycznej, którymi powinni zajmować się posłowie – przypomniał przewodniczący klubu KO Łukasz Tyszler. – Jako klub Koalicji Obywatelskiej jesteśmy zdania, że zarząd miasta i my, radni, znakomicie daliśmy sobie radę w tych trudnych czasach. Reagowaliśmy z dnia na dzień, angażowaliśmy się w akcje pomocowe, prozdrowotne. Wydaje mi się, że mówiliśmy jednym głosem – mówił przewodniczący klubu KO Łukasz Tyszler.
Radny Przemysław Słowik uważa, że 2021 rok będzie wspominamy „jako ten dobry”. – To, co nadchodzi, będzie znacznym pogorszeniem naszych finansów jako samorządu. I to z winy zarządzania na poziomie rządu. Te zmiany będą odbijać się na wszystkich samorządach w Polsce. Poczujemy ich gorzkie konsekwencje – mówił.
Prezydent Krzystek z wotum zaufania i absolutorium
Prezydent Piotr Krzystek uznał wszystkie roszczenia za zasadne, ale jednocześnie podkreślił, że miasto „musi prowadzić racjonalną politykę”, która czasem wiąże się „brakiem realizacji potrzebnych i ważnych inwestycji”.
– Z drugiej strony odpowiedzialnością rządu jest zabezpieczenie finansowania samorządu – podkreślił. – Powinniśmy wszyscy pochylić się nad problemami finansowymi Szczecina i walczyć o to, aby jego finanse były stabilne. Możemy pochwalić się najlepszym TBS-em. Mamy wspaniałą filharmonię, długo wyczekiwany stadion, aquapark w budowie. Wróciliśmy nad wodę, co jest naszą szansą na realizację celów biznesowych. Dziwią mnie niektóre wypowiedzi, że przeholowaliśmy z inwestycjami. Byłem dwie kadencje z SLD i Prawem i Sprawiedliwością, teraz z Koalicją Obywatelską. Wszyscy wspólnie podjęliśmy decyzję, że idziemy z ambitnym planem inwestycyjnym.
Ostatecznie wotum zaufania prezydentowi Piotrowi Krzystkowi przyznało 19 radnych z Koalicji Samorządowej i Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszona Edyta Łongiewska-Wijas.
Następnie rajcy głosowali nad udzieleniem absolutorium włodarzowi grodu Gryfa. „Za” zagłosowało również 19 radnych z Koalicji Samorządowej i Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszona Edyta Łongiewska-Wijas.
Komentarze
0