Wojsko szkoli przyszłych lekarzy z zakresu medycyny wojskowej i podstaw posługiwania się bronią. Zajęcia wspólnie zorganizowali Pomorski Uniwersytet Medyczny, 109. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie oraz 12. Brygada Zmechanizowana. „To pierwsze tego typu szkolenie studentów medycyny w Szczecinie” – podkreślają organizatorzy zajęć.

Studenci drugiego roku kierunku lekarskiego biorą udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. Celem jest przygotowanie ich z zakresu medycyny wojskowej i podstaw posługiwania się bronią.

„Specyficzna wiedza, niedostępna na cywilnej uczelni”

Pierwsze, teoretyczne zajęcia przeprowadzili oficerowie 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie. To żołnierze z doświadczeniem misyjnym, wśród których znajduje się także m.in. chirurg.

– Chcemy, by przyszli lekarze posiedli umiejętności, które są specyficzne dla medycyny wojskowej i mogą być przydatne w razie konfliktu zbrojnego, ale także w ich przyszłej, cywilnej pracy – wyjaśnia komendant 109. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Szczecinie płk Krzysztof Jurkowski. – Mogą przydać się między innymi w postępowaniu z ofiarami różnego rodzaju wypadków czy katastrof. To specyficzna wiedza, niedostępna na cywilnej uczelni.

„Aby akcja ratownicza była jak najbardziej skuteczna”

Jak podkreślają organizatorzy, to pierwsze tego typu szkolenie studentów medycyny w Szczecinie.

– Nawiązaliśmy tę współpracę, ponieważ kadra medyczna jest wszędzie tam, gdzie jest potrzeba ratowania ludzkiego życia. Pole walki to niebezpieczny świat i tu szczególnie istotne jest przeszkolenie. Trzeba wiedzieć, co zrobić, aby akcja ratownicza była jak najbardziej skuteczna – dodaje dziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii PUM dr hab. Edyta Paczkowska.

Wojskowe szkolenie potrwa do kwietnia

Za szkolenie ze strony PUM odpowiedzialny jest prof. dr hab. Andrzej Modrzejewski, który również pracuje w 109. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie. Podczas pierwszych zajęć studenci zapoznali się m.in. z zasadami działania wojskowych służb medycznych RP. Zobaczyli, jak wyglądają podstawowe zasady ratownictwa taktycznego oraz dowiedzieli się, jakiego typu obrażenia występują najczęściej na polu walki.

Natomiast podczas kolejnych zajęć dowiedzą się, jak posługiwać się bronią oraz poznają zasady prawa użycia broni. Przeprowadzone zostaną także zajęcia praktyczne na strzelnicy 12. Brygady Zmechanizowanej. Studenci przejdą także szkolenie z ewakuacji rannego z pola walki do punktu medycznego oraz posługiwania się maską przeciwgazową.

Wojskowe szkolenie studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ma się zakończyć w kwietniu tego roku.