Własna działalność gospodarcza to temat, który często przychodzi na myśl pracownikom etatowym. W internecie znaleźć można mnóstwo artykułów wychwalających zakładanie własnego biznesu nie tylko z powodu niezależności, ale także ze względów finansowych. Naturalnie zalet prowadzenia firmy jest wiele, ale decyzja ta wiąże się też z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem. Zobacz, czy warto zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Jakie korzyści przynosi własna działalność?
Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim niezależność czy samodzielne zarządzanie czasem. W przypadku biznesów, którym się powiodło, z pewnością zaletą będą też dochody, zdecydowanie przewyższające te na etacie (choć nie w każdej branży). Ponadto do pozytywów można doliczyć też satysfakcję, zdobywane doświadczenie i kontakty oraz możliwość samodzielnego ustalania priorytetów czy podejmowania ważnych, biznesowych decyzji. Jednak założenie firmy powinno być poparte nie tylko samą motywacją, ale także dokładną analizą wielu czynników. Wśród najważniejszych można wymienić:
1. Specyfikę branży
Kluczową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest branża, w której przyszły przedsiębiorca chciałby otworzyć biznes. Jak pokazują badania przeprowadzane przez miejskie urzędy pracy, wiele firm zawiesza lub likwiduje działalność już po pierwszym roku. Przyczynia się do tego m.in. niedostosowanie oferowanych usług czy produktów do zapotrzebowania na rynku. Stąd przed decyzją o rozkręcaniu firmy należy dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w branży, w której działa zainteresowany – jak działają spółki z tego sektora, ilu zatrudniają pracowników, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu usługi itp.
Przykładem obszaru dynamicznie się rozwijającego jest województwo zachodniopomorskie – a dokładniej Szczecin – gdzie od kilku lat widoczny jest trend na zakładanie nowych przedsiębiorstw. Miasto to także ośrodek, gdzie prężnie działa branża IT, a jej rozwój sprawia, że region powoli staje się centrum informatycznym.
2. Odpowiednią wiedzę i umiejętności
Własna firma to wiele obowiązków, dlatego przed jej założeniem należy sprawdzić, w jakich dziedzinach warto mieć wiedzę, aby nie popełniać błędów na samym początku. Dokształcać można się m.in. poprzez pracę w innych firmach i dowiadując się wielu przydatnych informacji, a ponadto zdobywając doświadczenie. Jednak można także zdecydować się na edukację na studiach podyplomowych.
W województwie zachodniopomorskim działa wiele ośrodków naukowych, których oferta studiów uwzględnia istotne aspekty prowadzenia własnej działalności. Poza uczelniami publicznymi, w Szczecinie działa również kilka niepublicznych – wśród nich wymienić można m.in. Zachodniopomorską Szkołę Biznesu, która oferuje kilkadziesiąt kierunków na studiach podyplomowych (więcej o nich można przeczytać na stronie https://www.zpsb.pl/studia-podyplomowe). Praktyczne podejście do prowadzonych zajęć sprawia, że wiedzę przekazują osoby pracujące na co dzień w firmach i posiadające doświadczenie w branży. Umożliwia to nie tylko poznawanie ciekawych osób, mających wiedzę w zakresie prowadzenia przedsiębiorstw, ale również pozyskiwanie kontaktów biznesowych, co jest niezwykle istotne we własnym biznesie.
3. Analizę sytuacji na rynku pracy w regionie
Analiza konkurencji, prognozowanie zysków, a także obserwacja stopnia zapotrzebowania na oferowane produkty i usługi to działania, które należy podjąć, aby zapoznać się z rynkiem, na który chce się wkroczyć. Jego dokładna znajomość może pomóc nie tylko w wyborze odpowiedniej lokalizacji, ale może być też inspiracją do ciekawych pomysłów czy innowacyjnych rozwiązań w branży. Jakie informacje warto jeszcze sprawdzić? Z pewnością przydatne okażą się wszelkiego rodzaju raporty i rankingi prowadzone przez duże firmy, które wskazywać będą na najważniejsze tendencje rozwoju w danym mieście. Takim przykładem jest ranking Forbesa z 2017 roku (o nazwie „Diamenty Forbesa” - to ranking najszybciej rozwijających się firm), w którym znalazły się aż 84 przedsiębiorstwa z województwa zachodniopomorskiego – to o 30 firm więcej niż rok wcześniej. Dobrze sprawdzić również, czy w okolicy nie działa projekt, który wspiera młodych przedsiębiorców – w Szczecinie jest to m.in. Szczecin_Up, który pomaga lokalnym start-upom zarówno od strony doradczej, jak i szkoleniowej czy warsztatowej.
Jak widać, nie tylko sam pomysł na biznes jest istotny, gdy chce się założyć własną działalność. Ważne są również inne czynniki, które w dużej mierze będą wyznacznikiem naszego sukcesu. Dopiero ich dokładna analiza jest w stanie powiedzieć nam czy warto zamienić etat na własną firmę.
Komentarze
7