Zagrożenie wojenne, które obserwujemy od kilku dni w kontekście agresji Rosji na Ukrainę sprawia, że władze miasta i regionu przygotowują się na niesienie pomocy ewentualnym uchodźcom. Zarówno Piotr Krzystek, jak i Olgierd Geblewicz oraz Zbigniew Bogucki mówią jednym głosem – osobom, które będą szukały schronienia, należy się pomoc. Rozwiązania są szykowane na szczeblu rządowym, ale pomoc chcą nieść również samorządy.


Marszałek chce podarować sprzęt medyczny i karetkę

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz wyraził solidarność z Ukraińcami i zadeklarował wsparcie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, w zaopatrywaniu szpitali.

– Wyrażamy solidarność z niepodległą Ukrainą, dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach, chcemy być na różne ewentualności przygotowani. Myślimy o wsparciu medycznym na bazie marszałkowskich szpitali i wyposażeniu oddziału jednej z ukraińskich jednostek ochrony zdrowia – zadeklarował marszałek Olgierd Geblewicz. – W tej kwestii będę przekonywać zachodniopomorski sejmik, by wyraził na to zgodę. Ponadto rozmawialiśmy o przekazaniu jednego z ambulansów będących w dyspozycji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – zapowiedział Geblewicz.

Marszałek mówił także o wspieraniu Ukraińców poprzez możliwość lokowania ich rodzin w lokalach należących do jednostek marszałkowskich. Mowa przykładowo o uzdrowiskach. W znalezieniu pracy osobom z Ukrainy ma aktywnie pomagać Wojewódzki Urząd Pracy.

Głos w sprawie zabrał również prezydent Piotr Krzystek.

„Sprawy idą niestety w złym kierunku. Myślami jesteśmy z naszymi sąsiadami. Jak zawsze w takich sytuacjach Miasto Szczecin deklaruje wsparcie i pomoc. Jej forma będzie oczywiście zależeć od uzgodnień na szczeblu rządowym”, napisał prezydent na swoim Facebooku.

Wojewoda przygotowuje miejsca dla ewentualnych uchodźców. Pomagać będzie również Caritas

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki na antenie Radia Plus przyznał, że wojewodowie zostali zobowiązani przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do przygotowania lokalizacji dla osób, które będą szukać pomocy.

– Działania trwają już od kilku dni. Oczywiste jest, że musimy być przygotowani, że jeżeli konflikt wybuchnie z pełną mocą, to będziemy musieli się zmierzyć z presją migracyjną. Jeżeli obywatele Ukrainy będą szukali schronienia na naszym terytorium, to w pierwszej kolejności pomocy udzielać będą regiony przygraniczne, a następnie rodziny rozlokowywane będą w innych województwach – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Lokalizacje zostały już wytypowane, ale z wielu powodów nie byłoby właściwe, by wskazywać konkretne miejsca. Jesteśmy przygotowani – zapewniał.

Wiadomo, że jedną z lokalizacji, gdzie osoby z Ukrainy będą mogły uzyskać schronienie, będzie ośrodek Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w Poczerninie.