Wydaje się, że po wielu perypetiach i latach oczekiwań, budowa nowego schroniska przy ul. Południowej wreszcie ruszy. – Jesteśmy w przededniu podpisania umowy z wykonawcą – mówił Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Tym wykonawcą ma być firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Znana w Szczecinie choćby z trwającej przebudowy Teatru Letniego. Za wybudowanie schroniska otrzyma 15,1 mln zł.

Nie była to wcale najniższa oferta przetargowa. Spółka Expert z Dolic zaproponowała bowiem 13,8 mln zł, ale ostatecznie została wykluczona ze względu na brak wykazanego wymaganego doświadczenia przy realizacji podobnych inwestycji. Sprawą musiała zająć się Krajowa Izba Odwoławcza, co znacząco opóźniło rozstrzygnięcie przetargu.

Dużo przeszkód po drodze

Problemów na drodze do budowy schroniska było na przestrzeni ostatnich lat dużo więcej. Najpierw nie można było znaleźć lokalizacji, która nie przeszkadzałaby okolicznym mieszkańcom. Wreszcie zdecydowano się na ul. Południową (w pobliżu Makro i działek) i pod koniec lutego 2019 r. ogłoszono pierwszy przetarg na wykonawcę. Oferty zainteresowanych firm okazały się jednak zbyt wysokie (o ponad 10 mln zł) i postępowanie unieważniono.

Projekt musiał zostać odchudzony. Zredukowano liczbę miejsc dla psów ze 120 do 80. Zrezygnowano z tzw. zielonych dachów czy podłączenia do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Drugi przetarg ogłoszono w czerwcu i wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty. Umowa z wykonawcą ma być podpisana na przełomie października i listopada. Opóźnienie spowodowane oczekiwaniem na wyrok KIO wymusiło zmiany w budżecie miasta i przesunięcie pieniędzy na budowę schroniska na przyszły rok.

– To tylko dostosowanie harmonogramu płatności. Przesunięcie inwestycji, a nie jej skreślenie – uspokajał zaniepokojonych radnych prezydent Przepiera.

Jak będzie wyglądało nowe schronisko?

Na pięciohektarowej działce przy ul. Południowej stanie parterowy budynek złożony z pięciu pawilonów (2 tys. m kw zabudowy). Indywidualne boksy dla psów z własnymi zadaszonymi wybiegami zajmą dwa pawilony. Poza miejscami dla zwierząt powstanie też: strefa dla odwiedzających, sale edukacyjne, gabinety weterynaryjne, pomieszczenia socjalne, magazyny, biura. Między pawilonami zaplanowano otwarte wybiegi dla psów.