Witamina D - a właściwie witamina D3 - jest związkiem niezbędnym człowiekowi do zdrowego funkcjonowania. Dosłownie każda z komórek w naszych ciałach jest jego receptorem. Funkcje witaminy D są nieocenione w procesach rozwoju niemowląt i dzieci. Sprawdź, dlaczego często nieodzowna jest jej suplementacja.
Na co pomaga witamina D3?
Działanie witaminy D w praktyce przekłada się na sprawność wszystkich układów organizmu:
- witamina D3 bierze udział w procesie budowy i mineralizacji kości,
- zwiększa przyswajalność wapnia,
- reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową,
- zapobiega demineralizacji układu kostnego,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- pomaga zwalczać próchnicę zębów.
Witamina D3 wykazuje również działanie antyprofileracyjne i antynowotworowe.
Niestety, mimo dużego zapotrzebowania na witaminę D, zapewnienie jej prawidłowego poziomu nie należy do najprostszych zadań. Związek ten występuje w rybach, wątróbce, jajach, serach i grzybach. W przypadku większości produktów spożywczych ilość witaminy D3 jest jednak zbyt mała, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Sama dieta to za mało. W wyborze odpowiedniego suplementu pomoże Ci sprawdzona apteka online.
Witamina D - gdzie występuje?
Głównym źródłem witaminy D3 jest promieniowanie słoneczne. Organizm człowieka ma umiejętność syntezy witaminy D w naskórku, pod wpływem promieniowania UV. Uzyskanie prawidłowego poziomu tego związku poprzez ekspozycję na Słońce również jednak bywa kłopotliwe.
W naszych warunkach klimatycznych, w miesiącach jesienno-zimowych, ilość słońca jest niewystarczająca. Na przestrzeni całego roku większość czasu spędzamy przy sztucznym świetle, w klimatyzowanych, zamkniętych pomieszczeniach. Stosujemy również kosmetyki z filtrami UV. Część osób jest też zmuszona do unikania promieni słonecznych ze względu na wrażliwą cerę. Wszystko to utrudnia proces syntezy skórnej. Dlatego bardzo często konieczna jest suplementacja. W takich przypadkach przydaje się tania apteka internetowa i konsultacja z lekarzem.
Co powoduje niedobór witaminy D3?
Niedobór witaminy D3 jest powszechnym problemem. Jego skutkami często są:
- zwiększona podatność na choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane i reumatoidalne zapalenie stawów,
- podatność na infekcje,
- zawały serca i udary mózgu,
- zaburzenia snu,
- możliwość wystąpienia nowotworu złośliwego jelita grubego, piersi i prostaty,
- bóle mięśni.
Jak uzupełnić niedobór witaminy d3?
Bez recepty dostępne są suplementy w skład których wchodzi witamina D. Lek zawierający ten związek przepisać musi lekarz. Spożywanie w dużych dawkach należy poprzedzić konsultacją i badaniami krwi. Leki zażywane bez badania lekarskiego mogą prowadzić do przedawkowania.
Bezpiecznie można przyjąć około 1000 jednostek witaminy D3 dziennie w przypadku osób dorosłych. Uzupełnienie niedoboru jest stosunkowo proste i ogranicza się do spozywania leku lub suplementu.
Nadmiar witaminy D - objawy
Podczas suplementacji należy mieć na uwadze, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar witaminy D jest niekorzystny. Dotyczy to zwłaszcza organizmów dzieci. Zbyt duże ilości witaminy D3 powodują:
- złogi wapnia odkładające się w narządach i ścianach naczyń krwionośnych,
- niewydolność narządów,
- rozwój miażdżycy i zaburzenia wzrostu,
- nudności i biegunki,
- bóle głowy,
- spadek masy ciała,
- nadmierne pocenie się,
- zaburzenia apetytu,
- senność i zmęczenie.
Komentarze
0