Z ideą Muzeum Przełomów wystąpiła Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. W środę 30 września 2009, nastąpiła uroczysta inauguracja wirtualnego Centrum Dialogu „Przełomy”. Na realne Muzeum „Przełomów” musimy jeszcze poczekać, ale kiedy powstanie ma stać się ważnym miejscem spotkań ludzi wielu różnych środowisk, także po to, by pokazać jego mieszkańcom jak wygląda najnowsza historia Szczecina.
Muzeum na razie wirtualne, ale prezentujące realne zbiory
Podczas inauguracji działalności Centrum Dialogu „Przełomy” Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko wyraził swe zadowolenie, że zaledwie kilka miesięcy od przyjęcia koncepcji Centrum Dialogu „Przełomy”, dziś możemy otworzyć muzeum – na razie wirtualne, ale prezentujące realne zbiory (…) Za kilka miesięcy na placu Solidarności stanie budynek, w którym dzięki nowoczesnym środkom multimedialnym będzie można stać się nie tylko biernym widzem Historii, ale także spróbować poczuć to co przeżywali bohaterowie tamtych wydarzeń. Od dziś wirtualne Centrum Dialogu „Przełomy”, można oglądać na stronie internetowej: www.przelomy.muzeum.szczecin.pl
Centrum będzie mówiło o naszej światłości i historii - w polskim Szczecinie
Prezydent miasta Piotr Krzystek w słowach inaugurujących powstanie wirtualnego Centrum Dialogu „Przełomy” zaznaczył, iż muzeum rozmachem nie będzie mogło przypominać Centrum Solidarności Gdańskiej czy innych tego typu projektów, gdzieś na świecie, ale one będzie nasze i będzie mówiło o naszej światłości, o naszej historii. Następnie dodał; Liczę na to, że Centrum Dialogu „Przełomy” zbuduje taką przestrzeń, która skupi różne środowiska ludzi zainteresowanych, aby tę historię (przypis red. Szczecina) piękną, wspaniałą pielęgnować.
Do konkursu zgłoszono 55 prac architektonicznych
Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Centrum Dialogu „Przełomy”, przedstawił członek jury Jacek Lenart. Do konkursu zgłosiło się 117 architektów z kraju i zagranicy, którzy przedstawili 55 pracy konkursowych. Po 4 turach eliminacji, komisja konkursowa wyłoniła 6 prac. Pierwsza nagroda przyznana została architektowi i projektantowi Robertowi Koniecznemu, kierującemu zespołem architektów z Katowic (praca z numerem 8).
Na wiosnę obejrzymy halę wystawową?
Jak mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski Nagrodą w konkursie jest zaproszenie zwycięzców do sporządzenia projektu budowlanego, a później do jego realizacji. Kalendarz tego wydarzenia przewidywał, iż w przyszłym roku na wiosnę lub latem na placu Solidarności rozpocznie się budowa muzeum, dlatego jest szansa, iż w 2010 roku mieszkańcy Szczecina będą mogli obejrzeć nawet całą halę wystawową.
Komentarze
2