W wyniku aktualnej sytuacji gospodarczej coraz częściej pojawia się konieczność windykowania zaległych płatności. Choć wiele osób zdaje sobie sprawę, na czym polega taki proces, to nie zawsze wiedzą, jak wybrać odpowiedniego pośrednika. Kto najlepiej zadba o nasze interesy? W tym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii, którymi warto kierować się przy wyborze właściwej firmy windykacyjnej.

Na czym polega windykacja?

Windykacja to proces polegający na odzyskiwaniu należności. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jest całkowicie legalna - oczywiście wtedy, gdy działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wierzyciel, który ma prawo do świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego, może dochodzić należnej kwoty lub przedmiotu od dłużnika samodzielnie. Skorzystanie ze wsparcia pośrednika nie jest więc w żaden sposób wymagane. Mimo to nie bez powodu większość osób decyduje się na wsparcie ze strony odpowiedniej firmy lub kancelarii windykacyjnej. 

Powody takiej decyzji są proste. Wierzyciel sam nie dysponuje odpowiednim zapleczem, wiedzą z zakresu prawa, umiejętnościami negocjacyjnymi i doświadczeniem, aby spodziewać się szybkich (a czasem jakichkolwiek) efektów. Dlatego wybór pośrednika staje się kwestią oczywistą, gdy zależy nam na skuteczności oraz oszczędności czasu i nerwów. 

Windykacja z firmą czy kancelarią prawną? 

Kancelaria prawna daje większą szansę na zachowanie pozytywnej relacji z kontrahentem, który zalega ze spłatą. Prawnicy działają zgodnie z przepisami, a także zasadami kultury i dobrymi obyczajami. Wiedzą, jak postępować na każdym etapie windykacji i - co najważniejsze - oferują kompleksowe wsparcie windykacyjne. Większość firm windykacyjnych zapewnia jedynie proste działania dążące do spłaty długu (polubowne), takie jak wysyłanie wezwań do zapłaty czy próby podjęcia kontaktu z dłużnikiem. Nie ponoszą też żadnej odpowiedzialności za to, jakie metody stosują.

Z kolei kancelaria windykacyjna, jak np. Kancelaria RPMS z Poznania (https://rpms.pl/windykacja-szczecin/), zapewnia wsparcie od A do Z - czyli:

  • najpierw działając polubownie, wysyłając przedsądowe wezwanie do zapłaty z potwierdzeniem odbioru, ewentualnie próbując ustalić wraz z dłużnikiem i wierzycielem scenariusz spłaty, który będzie akceptowalny dla obu stron;
  • a następnie podejmując działania twarde, czyli sądowe i komornicze, w ramach których pełnomocnik prowadzi w imieniu wierzyciela sprawę sądową aż do odzyskania długu (dobrowolnie bądź nie). Przygotowuje pełną analizę procesową sprawy, składa pozew i reprezentuje klienta w postępowaniu sądowym. 

Z pośrednikiem łatwiej?

Korzyści z przeprowadzenia windykacji ze wsparciem profesjonalnego pośrednika jest naprawdę wiele. Ważne, aby była to osoba wykwalifikowana w tej dziedzinie, posiadająca udokumentowane doświadczenie, dysponująca odpowiednim zapleczem i ekspercką wiedzą. Dzięki temu uzyskamy indywidualną ocenę naszej sytuacji, która pozwoli prawnikowi na dobór właściwych metod i narzędzi do odzyskiwania należności. 

Poza tym nie ma wątpliwości, że pełnomocnik to wielka oszczędność czasu. Nie trzeba samodzielnie sporządzać pism, martwić się, czy są prawidłowo wypełnione, kontaktować się z dłużnikiem, dochodzić swoich racji w procesie sądowym. Każda z tych czasochłonnych, uciążliwych formalności staje się zadaniem pośrednika. 

Duże znaczenie ma również możliwość polubownego rozwiązania konfliktu. Zazwyczaj gdy skorzystamy ze wsparcia odpowiedniej kancelarii lub firmy windykacyjnej już na etapie polubownym, mamy ogromne szanse zachować dobre stosunki biznesowe z kontrahentem.