Celem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Pomorzany – Szpital” jest przede wszystkim uporządkowanie i ochrona walorów już istniejącej zabudowy. Nowym rozwiązaniem przewidzianym przez planistów jest stworzenie większej liczby miejsc parkingowych, a także uzupełnienie zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ul. Milczańskiej. Do 27 marca mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do planu.

Urzędnicy Biura Planowania Przestrzennego przygotowali plan obejmujący teren o łącznej powierzchni 47,3 ha. Zapisy regulują docelowe zagospodarowanie opisywanej przestrzeni, nie ma pewności, czy zostaną zrealizowane.

– Na obszarach zainwestowanych, plan zasadniczo pełni rolę ochronną i porządkową, a funkcja większości terenów nie zmienia się w stosunku do obecnego użytkowania – mówi Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta. – Na tych terenach ustalone zostały dopuszczalne parametry zabudowy i zagospodarowania terenu w nawiązaniu do istniejącej struktury przestrzennej z poszanowaniem lokalnych wartości kulturowych.

Trzy parkingi wielopoziomowe

Nowością mają być parkingi wielopoziomowe, które mogą powstać w trzech miejscach. Najbardziej wyczekiwany jest ten, mający zostać wybudowany na terenie szpitala (w pobliżu ul. Grudziądzkiej). Wciąż bowiem brakuje miejsc postojowych dla pacjentów.

Kolejne dwa parkingi wielopoziomowe przewidziano przy ul. Dunikowskiego. Dodatkowo, na zapleczu stojących tam budynków mieszkalnych, zaplanowano zieleń urządzoną.

Nowe budynki mieszkalne w miejscu sklepu i pawilonów

Właściciel działki ze sklepem Biedronka przy ul. Milaczńskiej będzie mógł w tym miejscu postawić budynek mieszkalny, nawiązujący bryłą do sąsiedniej zabudowy. W parterze zezwolono na lokal handlowy o powierzchni sprzedaży do 1000 m2, więc dyskont mógłby zostać w tym miejscu.

Projekt planu zakłada też uzupełnienie pierzejowej zabudowy mieszkaniowej w pobliżu skrzyżowania ul. Milczańskiej i al. Powstańsów Wielkopolskich. Teraz są tam niskie pawilony usługowe.

Ochrona zabytków i rewaloryzacja parku

Planiści zadbali również, aby ochronić zabytkową zabudowę dawnego dworca Pomorzany w pobliżu ul. Starkiewicza (peron z drewnianą wiatą, budynki magazynowe, stróżówka). Historyczne obiekty mają zostać wkomponowane w nowe osiedle, które planowane jest tam w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

Ochroną objęte zostały też inne najcenniejsze zabytki w tej okolicy. Kościół pw. św. Józefa i zabudowa zespołu szpitala.

– Z uwagi na liczną obecność obiektów o wartościach zabytkowych, wprowadzono zapisy określające zakres ich ochrony oraz zasady dopuszczalnej modernizacji i uzupełnień, a także objęto je strefą ochrony konserwatorskiej historycznej struktury przestrzennej – tłumaczy Zofia Fiuk-Dymek.

Rewaloryzację ma przejść Park Pomorzański. W planie zapisano m.in. nowe nasadzenia zgodne z kompozycją i składem gatunkowym, nawiązujące do rozwiązań historycznych założenia parkowego

Jak złożyć uwagi do planu?

Uwagi do planu „Pomorzany – Szpital” można składać w formie papierowej na adres: Urząd Miasta Szczecin pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin lub w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez pocztę elektroniczną na adres bppm@um.szczecin.pl albo za pomocą platformy ePUAP, z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy oraz adresu zamieszkania albo siedziby, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 marca 2023 r.

Z treścią planu można zapoznać się na stronie: https://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinFiles/file/P_szpital_uchwala_wylozenie.pdf.