Siedem kobiet, piętnaście instrumentów... Śpiewają, grają, krzyczą, tańczą, tworząc zaskakujące połączenie teatru z muzyką. Dakh Daughters to artystyczne szaleństwo, zespół uznawany za jedno z najbardziej prowokujących zjawisk w kulturze Ukrainy. Właśnie ta grupa wystąpi w finale tegorocznego Kontrapunktu, 13 maja!

Szczecińscy fani teatru już wiedzą, że „uwertura” festiwalu Kontrapunkt nastąpi 29 kwietnia. Wtedy zobaczymy monodram Krystyny Jandy pt. "Zapiski z wygnania". 54. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt w zasadniczej części potrwa od 6 do 13 maja, a ostatniego dnia nastąpi wydarzenie szczególne.

W Filharmonii w Szczecinie wystąpi bowiem zespół Dakh Daughters. Siedem aktorek i instrumentalistek stworzy widowisko opowiadające o miłości, wolności i pęknie w estetyce francuskiego kabaretu, przywołując takie postacie jak Mireille Mathieu, Marilyn Manson, Kurt Cobain, czy... Chopin.

 

Dakh Daughters łączą folk, jazz, muzykę klasyczną oraz tradycyjne pieśni ukraińskie, inspirują się klasycznym filmem noir i niemymi filmami lat ’20. Zespół powstał w 2012 roku w Kijowie i w jego dokonaniach istotny jest też polityczny przekaz. W trakcie Euromajdanu w 2014 roku Dakh Daughters stały w pierwszej linii protestów, występując na żywo na barykadach. Ich utwór „Roses/Donbass” stał się hymnem całego ruchu. Zespół występował na wielu festiwalach muzycznych i teatralnych w Holandii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Norwegii, Austrii, Francji i Polsce, m.in. na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi.

Sprzedaż biletów (w cenie promocyjnej) zacznie się od połowy marca 2019 na platformie bilety.fm