Zabawy integracyjne, warsztaty artystyczne i prezentacja podstaw zawodów prawniczych. Uczniowie Zespołu Szkół Szpitalnych wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Mój wymarzony zawód”, realizowanego przez Fundację Pomocy Prawnej Gryf, m.in. dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, w ramach programu „mikroDOTACJE”.

Projekt był wspólną inicjatywą przedstawicieli fundacji i kadry pedagogicznej szkoły. Ich współpraca zaczęła się już wcześniej, gdy w listopadzie ubiegłego roku zorganizowano pierwsze spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Szpitalnych.

Dzieci w szpitalach też potrzebują dodatkowych zajęć edukacyjnych

Spotkanie pokazało, że dzieci przebywające w szpitalach bardzo potrzebują takich zajęć „pozalekcyjnych”, a zwłaszcza dodatkowego czasu poświęcanego im przez nauczycieli i animatorów. Dlatego zdecydowano o realizacji szerszego projektu edukacyjnego – „Mój wymarzony zawód” – który przeprowadzono w kwietniu i maju.

- Podobnych działań zewnętrznych kierowanych do dzieci przebywających w szpitalach nie ma zbyt wiele. Już to, że przychodził do nich ktoś inny, spoza szpitalnej codzienności, było dla nich wydarzeniem - mówi Justyna Opoka z Fundacji Gryf.

Pobudzić kreatywność i pomóc otworzyć się

W ramach projektu odbyły się trzy spotkania. Z najmłodszymi dziećmi przedstawiciele fundacji spotkali się w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. Był czas na zabawy integracyjne i ćwiczenia, które były pretekstem do rozmowy o wymarzonym zawodzie.

- Staraliśmy się pobudzić ich kreatywność, pomóc im otworzyć się. Myślę, że zajęcia spodobały się, bo trwały dłużej niż zaplanowaną godzinę i dzieci nie chciały ich kończyć – podkreśla Justyna Opoka.

Każdy chciał być sędzią

W szpitalu w Zdrojach zaplanowano dwa spotkania warsztatowe. Ich uczestnikami były już starsze dzieci i młodzież. Dlatego tematyka była też poważniejsza. Podczas pierwszych zajęć uczniowie ZSS mogli spotkać się z prawnikiem i poznać podstawy wykonywanego przez niego zawodu.

- Starałem się zaangażować ich w aktywne uczestnictwo w zajęciach - mówi Krzysztof Kopciewicz, aplikant radcowski. – Zainscenizowaliśmy jak wygląda postępowanie sądowe. Co prawda na początku wszyscy chcieli być sędziami i wydawać wyroki, ale myślę, że dzięki zajęciom nabyli podstawową wiedzę o tym, czym jest sąd i jak działa.

Będą kolejne zajęcia

Trzecie spotkanie to warsztaty artystyczne. Za pomocą farb i plasteliny uczniowie mogli wyrazić siebie, a przy okazji porozmawiać o zawodach, które chcą wykonywać w przyszłości. Tutaj też, podobnie jak podczas wszystkich poprzednich zajęć, okazało się, że zaplanowana godzina, to dla dzieci zbyt mało. Dlatego zarówno fundacja jak i szkoła chcą kontynuować współpracę.

- Wakacje będą dobrym czasem, by dokładnie zaplanować kolejne spotkania i jesienią przystąpić do ich realizacji – mówi Justyna Opoka.

Bezpłatne porady, m.in. dla „frankowiczów”

Fundacja Pomocy Prawnej Gryf prowadzi punkt bezpłatnego poradnictwa prawnego. Specjalizuje się zwłaszcza w sprawach dotyczących sfery finansowej: kredytach walutowych ( pomoc m.in. dla „frankowiczów”), sporach z parabankami, kwestiach majątkowych, ubezpieczeniowych czy odszkodowawczych. Najnowszą inicjatywą są porady prawne przy kawie, odbywające się w jednej ze szczecińskich kawiarni, w każdą trzecią sobotę miesiąca.

Aby skorzystać z bezpłatnej porady prawnej trzeba skontaktować się z przedstawicielami fundacji. Szczegółowe informacje i dane kontaktowe można znaleźć na stronie: https://fundacjagryf.pl/ oraz na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/fundacjagryf/.