Radni miejscy wyrazili zgodę, aby w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 wzniesiony został zespół pomników upamiętniających ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polską.

Na skwerze u zbiegu ulic Kaszubskiej i Stoisława stanie pomnik z postaciami żołnierza i cywila, upamiętniający ofiary reżimu totalitarnego. W czasach stalinowskich dzisiejszy areszt śledczy przy ul. Kaszubskiej był miejscem kaźni. W latach 1946-1955 wykonywane były tam egzekucje między innymi na żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Tamte zbrodnie upamiętnia specjalnie zaaranżowana cela śmierci.

Z inicjatywy Pawła Pietrasa, miejsce pamięci powstanie również na zewnątrz. Na skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych (przed Aresztem Śledczym), w pobliżu skrzyżowania ulic Stoisława i Kaszubskiej. Projekt, który zwyciężył w SBO złożony jest z kilku elementów.

Jego główną częścią będzie pomnik z postaciami żołnierza i cywila, symbolizującymi osoby zatrzymane w czasach stalinowskich w tym areszcie. Monument ma być odlany z brązu w skali 1:1. W ramach ścieżki edukacyjnej powstanie też makieta budynków aresztu oraz tablica edukacyjna z kodami QR, informująca o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilach budujących polski Szczecin po wojnie, którzy byli przetrzymywani w areszcie ze względów politycznych. Będzie też tablica pamięci z nazwiskami osób tam zamordowanych.

Koncepcja zespołu pomników wyłoniona zostanie w konkursie. W skład kapituły wejdą prawdopodobnie przedstawiciele Zespołu Pomnikowego, który niedawno został powołany przez prezydenta Piotra Krzystka.