26 kwietnia 1945 roku Armia Czerwona zajęła lewobrzeżny Szczecin. Ten dzień przyjmuje się jako datę początku nowego etapu w historii miasta, które wkrótce później stało się polskie. W ramach obchodów 75. rocznicy tych wydarzeń, ukazuje się najnowsza powieść Krzysztofa Niewrzędy pt. „Confinium. Szczecińska opowieść”. Jest to bowiem literacko-reportażowe odzwierciedlenie tego trudnego czasu, w którym skutki wojny zdominowały życie każdego.

Ta długa, blisko pięciusetstronicowa, opowieść umiejscowiona jest w powojennym mieście zamieszkiwanym przez Niemców, Polaków i Żydów, kontrolowanym przez sowieckich żołnierzy. „Nie brakuje zatem w „Confinium” wyrazistych, a nawet brutalnych opisów przedstawiających zarówno wojenne okrucieństwo, jak i powojenny głód, działania band oraz konflikty narodowościowe” – informuje autor w notce umieszczonej na stronie Wydawnictwa Granda. Możemy się z niej dowiedzieć także, że: „„Confinium” jest jednak przede wszystkim powieścią o przekleństwach losu i czasu, o braku sprawiedliwości, o fatalnym wpływie przypadków na poszczególne losy”.

Proces przechodzenia Szczecina pod polską administrację po zakończeniu drugiej wojny światowej czytelnik obserwuje oczami Tadeusza, młodego mężczyzny, który opuścił niemiecki lagier i jest zmuszony do skonfrontowania się z samym sobą i do przyspieszonego szukania swojej tożsamości. Były więzień, nie mając żadnej pomocy czy wsparcia, wplątuje się w sytuacje, które wymagają od niego podjęcia drastycznych decyzji...

Autor „Cofinium” urodził się w 1964 r. w Szczecinie. Publikował dotąd w wielu pismach literackich i społeczno-kulturalnych, a jego utwory literackie były przekładane na języki obce, m.in.: w Chorwacji, Japonii, Francji, Niemczech i na Ukrainie. Kilka razy był nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, a w 2009 roku do Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść „Wariant do sprawdzenia”. Wydał także m.in. powieść „Zamęt” oraz powieść poetycką „Second life”. Ma w dorobku również kilka tomów wierszy. Mieszka aktualnie w Berlinie. Książka od kilku dni jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Wydawnictwa Granda.