– Przewidujemy, że już w najbliższych godzinach temperatury będą dodatnie, co spowoduje ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu – wyjaśnia Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

W czwartek rano do akcji przystąpi 5 z 7 lodołamaczy znajdujących się we flocie Wód Polskich. Będą wśród nich dwie nowe jednostki – Ocelot i Tarpan. Celem trzydniowej akcji będzie „wyrąbanie” kanału, którym lód będzie spływał w dół rzeki. Pozwoli to zniwelować ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień.

– Odwilż nadchodzi. Na piątek i sobotę zapowiadane są temperatury na poziomie powyżej 10 stopni Celsjusza. Dotychczasowe mrozy doprowadziły do powstania pokrywy lodowej na poziomie od 10 do 40% na odcinku między Łubnicą do ujścia Regalicy. W górę naszego cieku, czyli w okolicach Osinowa czy Krajnika mamy śryż i stałą pokrywę lodową na poziomie ok. 90% powierzchni tafli. Taka sytuacja mogłaby stworzyć potencjalne niebezpieczeństwo przeciwpowodziowe, stąd decyzja o rozpoczęciu akcji lodołamania – mówi dyrektor Duklanowski.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela oraz w uzgodnieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie zdecydowało o zamknięciu żeglugi na Odrze. Początek zamknięcia miał miejsce 27 grudnia o 12:00:

– na odcinku Odry granicznej (od km 697,0 m. Ognica do km 704,1 jaz Widuchowa),

– na Odrze Wschodniej (od km 704,1 jaz Widuchowa do km 730,5 Przekop Klucz-Ustowo),

– na jeziorze Dąbie (tor główny).

 

Pogotowie zimowe Wód Polskich potrwa minimum do końca marca.